Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-10-09, 11:56
  #13
Medlem
LaurentiusLucidors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Vad tror ni? Är detta rätt eller fel?

Jag tror att förslaget är rätt men politiken är fortfarande helt åt helvete fel, något som börjar synas nu när det första en ny regering är tvungna att göra är att rensa ut alla fnoskiga tokförslag som införts och som just nu äventyrar landets I-landsstatus.

Förhoppningsvis hamnar miljötalibanerna under spärren i nästa val vilket löser frågan om antal språkrör/partiledare på bästa sätt = 0.
Citera
2022-10-09, 12:46
  #14
Medlem
bl-gr-ns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Lotentz Tokfnatt anser att det bör endast vara en partiledare, istället för två taltrattar:
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/m...r-tva-sprakror

För egen del anser jag att det är bra om de bibehåller hittillsvarande lösning, så kanske, kanske MP åker ut i nästa val. Hoppet är ännu inte dött.

Det behöver vi kanske inte vänta på i 4 år... Kristerssons ministär kommer att bli lika bräcklig som Löfven och Alkis-Magdas dito.
Citera
2022-10-09, 13:09
  #15
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bl-gr-n
Det behöver vi kanske inte vänta på i 4 år... Kristerssons ministär kommer att bli lika bräcklig som Löfven och Alkis-Magdas dito.

Jovisst skulle det kunna bli regeringskris med ty åtföljande extraval. Om MP då åker ut lär vi sannolikt få en ny M-ministär.
Citera
2022-10-09, 13:13
  #16
Medlem
Trakessons avatar
En del partier har språkrör och andra har järnrör.
Själv föredrar jag nog språkrör även om jag inte delar den politiska övertygelsen.
Citera
2022-10-10, 14:47
  #17
Medlem
DeValeras avatar
Jag tror det spelar mindre roll. Problemet för MP idag är att de har två språkrör som inte går igenom TV-rutan. Två språkrör har fungerat tidigare tex Wetterstrand och Eriksson. Åtminstone ett av språkrören måste kunna nå ut till sin målgrupp. Hade det gått bättre om Bolund eller Stenevi varit ensam partiledare, nej knappast.
Citera
2022-10-10, 14:47
  #18
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trakesson
En del partier har språkrör och andra har järnrör.
Själv föredrar jag nog språkrör även om jag inte delar den politiska övertygelsen.

Vilket parti har järnrör?
Citera
2022-10-10, 16:52
  #19
Medlem
Kolgrill-ftws avatar
Som om MPs problem låg i detta
Ett islamistparti som vill ha oss tillbaka till bondesamhället.
Så dumma i huvudet deras sympatisörer är så kan de ha en sluten psykiatrisk mottagning som partiledare utan väljarförlust.
De tror ju för faan att vi kan påverka klimatet
Citera
2022-10-14, 14:48
  #20
Medlem
Jaha men varför är detta ens intressant, MP är ett litet sketet 5 procents parti och att detta lyfts upp i media överhuvudtaget borde vara skäl nog till att fråntaga dessa typer av medier dess presstöd fan i mig.

Det är sånt här trams dom rödgröna gång efter annan lyfter upp och är anledningen till att Sverige och landet inte förbättras på en enda punkt överhuvudtaget. Man håller på inom typ MP men även inom sosseriet med liksom nån form av intern symbolpolitik som man lyfter upp till stora frågor som man sedan skickar till sina eget ägda tidningar och medier att skriva om. Man skriver inte om riktiga problem utan lyfter upp symbol politiska och partipolitiska interna problem till svar på anledningen eller anledningar till varför partiet sjunker som en jävla sten eller vägrar att växa.

Det är inte en jävel som bryr sig huruvida miljömupparna har ett eller två språkrör och det är garanterat inte heller anledningen till att dom inte växer eller har en större väljarskara. Den verkligheten har snarare annat faktum nämligen det att man väljer att just lyfta upp sådana här värdelösa internerna ideologiska frågor istället för riktig politik samt väljer att blunda för verkligheten och folks vardag och samhället utanför den egna lilla bubblan.

Vilka jävla idioter dom är alltså.
Citera
2022-11-01, 15:33
  #21
Medlem
InlagdSilliDills avatar
Jag tycker det är synd att MP funderar på att avskaffa språkrörssystemet. Anledningen att vi har språkrör är ju att visa på jämställdhet och att toppstyre (auktoritärt styre) är fel. Problemet är inte språkrören som personer heller, utan att debatten handlat om högerns frågor de senaste åren. Här måste vi återta debatten de närmaste fyra åren!
Citera
2022-11-09, 21:46
  #22
Medlem
sykkelpumps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av InlagdSilliDill
Jag tycker det är synd att MP funderar på att avskaffa språkrörssystemet. Anledningen att vi har språkrör är ju att visa på jämställdhet och att toppstyre (auktoritärt styre) är fel. Problemet är inte språkrören som personer heller, utan att debatten handlat om högerns frågor de senaste åren. Här måste vi återta debatten de närmaste fyra åren!

Wetterstrand, Eriksson, Romson och absolut Fridolin, kunde man känna någon form av sympati med, trots att jag inte delar deras syn på politik.

Lövin var mest ilsken och känns inte speciellt trovärdig.

Men Stenevi och Bolund Dom uppför sig som två psykopater HELT utan förankring till verkligheten. Så nog tror jag att MP har vissa problem med sina språkrörs personlighet.

Mig passar detta bra, då jag är jäkligt trött på MP:s "Sverige ska rädda världen" politik och alla subventioner som ska göda dom som redan är rika och samtidigt straffa alla som inte har råd att byta ut ALLT DOM ÄGER till något som MP tycker passar bra.

Vitvaror ska bytas i förtid trots att dom kanske har både 20 och 30 väl fungerande levnadsår kvar, bara för att dom drar lite mer ström(där överskottet ändå värmer bostaden större delen av året).
Ersättningsapparaterna är så underdimensionerade, för att dra lite ström, att dom har en livslängd som är hälften så lång som dom gamla apparaterna hade, om ens det.


Dieselbilar höjs först till skyarna och belönas med skatterabatt, för att sedan förbjudas att beträda stadskärnorna (där MP:s väljare bor), för att dom förorenar miljön.

Elbilar prisas sedan när dieselbilarna fått "Svarte Petter" och helst ska förbjudas (kul för dom som investerat i en "miljövänlig" dieselbil som helt plötsligt rasar i värde... )
Naturligtvis ska det här också skyndas på med utbytet av dom lortiga och värdelösa "fossilbilarna", INNAN det finns utprovade FUNGERANDE elbilsmodeller i något större antal, INNAN det finns en plan och struktur för att LADDA elbilarna, INNAN man utrett miljökonsekvenserna av tillverkning av framförallt batterier men också övrig elektronik till dom nya elbilarna, INNAN man har säkrat elproduktion för framtiden så att det räcker till BÅDE elbilarna OCH ALLT ANNAT som ska drivas av den renaste energisorten vi har tillgång till, och som samtidigt är den med minst energiförluster.
Här delas det ut subventioner utan krav på motprestation (t ex att behålla bilen ett antal år för att få behålla subventionen) så väl bemedlade och ekonomiskt sinnade aktörer kan kvittera ut subventionen och sedan sälja elbilen i Norge och stoppa den generösa subventionen i egen ficka. DET är ju verkligen skitkul för en lågavlönad arbetare att se, när dom surt förvärvade skatteslantarna delas ut till någon som inte behöver dom och som inte gjort ett hederligt handtag för att förtjäna dom.

Att det är miljömässigt försvarbart att först slita ut det som redan tillverkats INNAN man skrotar det gamla och tillverkar en ny ersättare talas det över huvud taget inte om.
För det ger väl inget tydligt avtryck som man senare kan peka på och klappa sig för bröstet och säga TITTA VAD VI HAR ÅSTADKOMMIT !!!

Min respekt för MP är inte på topp om man säger så, inte för att jag inte bryr mig om miljön, för det gör jag.
Men att straffa svenska skattebetalare, för att MP har en "vision" om att Sverige ska ligga i "framkant" och vara en "förebild" för resten av världen, det har JAG fan inte lust att betala för längre!
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback