Jag tror tyvärr att det är väldigt väldigt vanligt att majoriteten som är sjukskriven faktiskt gör detta, sedan finns det undantagen självklart. Som faktiskt är psykiskt sjuka eller fysiskt sjuka som gör att de inte klarar av att jobba.
Fast jag ser hela tiden människor i mitt arbete som jag fattar inte jobbar. Ändå så har de råd med märkeskläder, utlandsresor, jag fattar inte hur. Faktiskt att många utnyttjar systemet, bli sjukskrivna jobb svart kanske jobbar utomlands också. så svårt att ha ett jobb, det finns något jobb som alla kan ha förutom extrema fall.
Snackar vi någon som är mentalt sjuk på en sådan grov nivå att han/hon måste bo på hem eller någon som är rullstolsbunden lider av fysiska men dagligen, går på tunga smärtstillande mediciner så kan man väl ha lite överseende fast de flesta sjukskrivna som jag ser det är fullt kapabla till att både träna & umgås hela dagarna med sina arbetslösa vänner. Jag tror definitivt en stor majoritet av arbetslösa helt enkelt inte vill jobba.
Aktivitetsstöd har man bara måndag-fredag, vilket innebär att man är ledig på helgerna och kan jobba då utan att det påverkar ersättningen. A-kassan däremot tillåter inte det.