Citat:
Ursprungligen postat av
Lund-NoGo-zone
Dollar Milkshake theory, US dollar är dödsdömt eftersom de trycks i oändlig mängd. Ändå finns inget säkrare i världen så värdet stiger oavbrutet och allting kommer att sugas upp av USD som sedan blir värdelöst.
Vi ser redan spår av att detta stämmer. Svenska pensionärer förlorar 20 miljarder på värdelösa USA-banker och amerikanska spekulanter, för alla pengar dras till USA. Schweiz centralbank förlorade 1000 miljarder förra året på samma sätt. Credit Suisses förluster har säkerligen till stor del orsakats av USA och dollar.
Jag tycker nästa Marvel-apokalyps-film ska behandla detta ämne. Det är rätt spännande.
Janet Yellen försäkrade nyligen kongressen att banksystemet är säkert.
Men det är inte säkert överhuvudtaget.
Faktum är att den försäkran är lika säker som hennes tidigare försäkringar om att inflationen var övergående, eller försäkringarna dagarna innan 2008, när hon och alla andra på FED sa att man inte skulle oroa sig eftersom att subprime-lånen var under kontroll.
Yellen höll räntorna på noll under praktiskt taget hela hennes mandatperiod som ordförande på FED.
Det är anledningen till att USA hade en så stor bubbla, dessa låga räntor och kvantitativa lättnader, och hon var en del av det. Det är därför alla dessa banker är laddade med statsobligationer nu. Banksystemet är ett korthus, det kan inte vara mer osäkert än vad det är nu, och Janet Yellen är delvis skyldig till det nuvarande tillståndet.
Det imploderar, men inflationen kommer att bli mycket värre eftersom FED redan har återgått till kvantitativa lättnader, vare sig de erkänner det eller inte. Sättet som de bailar ut alla banker på är extremt inflationsdrivande.
FEDs balansräkning kommer att åka till månen, penningmängden kommer att åka till Mars, och det betyder att konsumentpriserna kommer att åka till Venus.