Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2022-09-28, 18:27
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bojo1969
Haha jaså du? Berätta mer för mig om löneökningarna i Norge är du snäll. Har en norsk löneförhandling i oktober så du får gärna upplysa mig och hur otroligt många procent jag kommer få.
Läs själv vad frontfagen fick fram, och nu senast så strejkade lärarna till sig ännu bättre.
Citera
2022-09-28, 20:41
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrMadoff
Vart köper man skyglappar i din storlek?

Det vet väl du. Du som vet allt om allt.
Citera
2022-09-28, 20:57
  #51
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bojo1969
Det är ju hela problemet med inflation. Hakar lönerna på sporrar det bara ännu mer så står man där med 15% inflation årligen vilket gör sparande värdelösa osv mer eller mindre.

Bättre då att vänta ut situationen, låta folk hushålla nu ett år för att sen återgå till det normala

USA har haft mycket högre löneutvecklingen än sverige under denna period, med lägre inflation. Sedan är det inte fackens uppgift att se till vad som är bäst för sverige, de ska arbeta för arbetarna enbart.

Sparande blir inte värdelöst om räntorna hänger med. Just nu ligger nog den riktiga inflationen på runt 20-30%, den manipulerade officiella på 9%, och styrräntan är på 1,75%. De förhållande kan inte fortsätta.

Bättre vore om makthavarna slutade vara korrupta och blev sams med putin. Det är fel att invånarna snällt ska betala för deras korruption hela tiden.
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback