Citat:
Ursprungligen postat av
Jonas1968
Nu ligger ju detta i juridik så dina åsikter om var hobbybilar skall stå hör knappast hit. Vad som avgör är vad som står i kontraktet mellan den boende och hyresvärden eller bostadsrättsföreningen om hur parkeringen får användas.
För mycket tid?B][/b]
Jag bor i en Brf ca 15 minuters promenad från Helsingborgs centrum. Här finns det pensionärer som ringer till föreningens ordförande om en bil ser gammal eller obesiktad ut.(kanske är den bara otvättad)
Jag råkade ut för liknande för 10-15 år sedan. Hur vissa människor orkar vara fritidsp-vakter är svårt att förstå. Nu har jag en äldre Trollhättemoped, den går alltid igenom besiktningen men retar säkert någon med viss rost på skärmar.
Att en bil ska vara besiktad är okej men om den inte går igenom så får en bil parkeras på gatan det bryr sig ingen p-vakt om.
Nu har alla som hyr p-plats ett p-tillstånd som ska sitta synligt, men vi har ingen bestämd p-plats.
Då borde de istället reagera på de danska och norska bilar som struntar i alla regler och står där några dagar sommartid, utan p-tillstånd, när de hälsar på sina svenska släktingar.
Nej, jag orkar inte ringa om sådant ofog, men kanske borde ? Vad hade hänt om jag parkerat på en privat p-plats i Helsingör ?
Det byggs mycket i området, förtätning kallas det, och I nya husen kostar nog en p-plats ca 1500 ?
(Lägger till några hundra så är det min avgift för lyan.)
Så mycket som ca 1 500 kr skulle jag aldrig ge för bara en p-plats, visserligen i garage, men ändå.