Citat:
Jag förstår inte riktigt. Månadssparar jag samma summa varje månad och det i snitt ger 7% avkastning hur kan jag vara förloraren? Den kommer ju gå upp i värde (förhoppningsvis) till slut efter dåliga tider. Till skillnad mot folk som tar ut pengar och inte aning om när de ska sätta in dem igen måste ju fortfarande månadsspara vara en mycket bättre strategi?
För att efter 1929 tog det 20 år för marknaden att komma tillbaka till tidigare nivåer. Japan är inte tillbaka på 1989s nivåer, än idag. Så säg då att du får äta 10-15 år för att komma tillbaka till +/- 0, det är förödande. Du förlorar då 15 år av compounding interest, säg 8% snittet, vilket blir 217% gains.
Du hade då mer än tripplat dina pengar, istället för att vara tillbaka där du är idag. Det är skillnaden mellan att kunna ha det bra i pensionen och leva på nudlar.
Månadsspara fungerar bra när man slår ut det över lång tid, då majoriteten av tiden är en bull market. Men en apa med down syndrom förstår att vi är vid toppen nu, och så länge man har ett uns vett så förstår man att en hög inflation och en hög reporänta betyder en dålig börs. Att då sitta och köpa precis vid toppen kan man inte kalla för intelligent.
I slutändan, det är dina pengar, det är din förlust och det är du som får bära konsekvenserna. Men du ser inte massa hedge fond managers sitta och köpa genom nedgången (förutom Cathie Woods, och hur gick det för henne?). Nej, dessa flosklerna är gjorda för att det alltid skall finnas en köpare i bra tider, hur skönt som helst att få sälja sitt övervärderade skräp till någon som tackar, tar emot, och äter förlusten i 15 år.