Citat:
Ursprungligen postat av henrik21
Messi blixtrar till, dock har han ju inte alls levererat vad man kan kräva av honom, till 100% beroende på skador. Sen har han ju verkligen levererat mot storlagen, hur många mål mot United?
Kaka, kan ju inte leva på gamla meriter?
Så lät det inte förra året när han öste in mål som mittfältare också, då var både Messi samt Kaka ljusår bättre. Finns det möjlighet att ens påstå något liknande i år?
Visst finns det yttre faktorer som spelar in som dessa inte kan råda över, men ska man värdera så känns Ronaldos säsong betydligt starkare än vad både Messi och Kaka presterat.
Jag bryr mig mindre om tillbakablickar på en säsong pga just de yttre faktorerna som vi båda nämner.
När man snackar om "världens bästa fotbollsspelare" så ter det sig så flyktigt att en spelare som visade sin oerhörda potential för 12 månader sedan nu helt plötsligt "lever på gamla meriter".
Jag tror knappast Kaka blivit speciellt mycket sämre.
Kaka, Messi och Ronaldo ska bedömas utifrån sina potential som fotbollsspelare, samt hur de tar till vara på den i ett längre perspektiv.
Inte efter en säsong i ett lag som gått lysande eller dåligt.
Sätt Ronaldo, Kaka eller Messi i Parma och de blir helt plötsligt mindre bra.
Det blir till hårklyveri om ni ska se till "den här säsongen" eller liknande eftersom lagen de spelar i och medspelarnas form spelar en så stor roll.
Titta istället på hur de för sig på planen, vilka möjligheter de skapar och vilken potential de har. Då blir det tydligt att dessa tre är lika fantastiska.
Och nästa år är vår Ibra med dom.