Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2022-09-19, 17:28
  #25
Medlem
IceEyess avatar
Döda fallet i Jämtland brukar vara ett populärt besöksmål, eller Falu koppargruva kanske om man är intresserad av svensk industrihistoria.
Citera
2022-09-19, 20:53
  #26
Medlem
goseigens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DenlysandeJarl
Ja som rubriken lyder, har ni tips på några intressanta och historiska platser att besöka i Sverige? Ifrån vikingatiden, stormaktstiden, ja ifrån alla tider...

För sådana resor är ett tips att bo centralt i ett kulturlandskap och besöka diverse omgivande platser.

Om man till exempel bor i Skara kan man där besöka domkyrkan och se på gamla liljestenar. De har också ett länsmuseum där om jag minns rätt.

Sedan är det ofta högst tre mil till andra ställen att besöka.

Till Varnhems kloster är det bara lite över en mil, och där kan man se ruinerna av vad som kanske är Sveriges äldsta stenkyrka från sen vikingatid.

Det är inte mycket längre till Husaby eller Gudhem.

Till Läckö slott är det kanske lite över fyra mil, om man vill se på stormaktstid, men man kan få en del sådant på diverse andra ställen, och ofta i form av gravar över folk som krigade under 1600-talet. På den resan kan man också kombinera med ett besök till Skalundahögen.

Till Sparlösastenen och stenen i Levene är det inte heller så fruktansvärt långt, och där kan man också kombinera och besöka båda på samma resa.

Liknande resor går lätt att knåpa ihop med bas i andra gamla städer.
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback