Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-09-15, 22:06
  #145
Medlem
53....so whats avatar
Det är samtidig väldigt roligt att se hur våra unga har röstat i skolvalen.
I mitt närområde vann SD överlägset i nästan alla skolor.
Detta bådar gott för framtiden.

Dom är inte dumma dom där ungdomarna.
Citera
2022-09-15, 22:20
  #146
Medlem
MurderOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Hur tänkte ni?
Är genuint nyfiken på varför du valde just SD?
Finns inget mer på denna jord som jag hatar mer än negrer och araber som tror att Sverige är deras land. Det som är så praktiskt är att man ser väldigt lätt vilka de är.
Citera
2022-09-16, 01:02
  #147
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Hur tänkte ni?
Är genuint nyfiken på varför du valde just SD?
Kanske den mest idiotiska frågan någonsin som ställts på FB , varför röstar man på någon tror du ?
Citera
2022-09-16, 08:01
  #148
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Hur tänker du att lägre bränslepriser ska underhållas? Med vilka pengar då? Lägre Skatter? Hur ska vi upprätthålla vården? Polisens mycket vill ha allt men vill inte bidra

Tar man bort reduktionsplikten så kapar man 4-5kr på dieselpriset på ett bräde. Det är inte bensinskatter som upprätthåller sjukvården.

Runt hälften av den arbetande befolkningen jobbar i något som kallas för "offentlig sektor". Skola, sjukvård och polis, alltså samhällsbärande jobb, utgör enbart 15% av de offentliga utgifterna. Vi lägger 124 miljarder på något som heter "allmän offentlig förvaltning". Göteborgs kommun har över 250 såkallade "kommunikatörer". Slöseriet och vårdslösheten med våra pengar vet inga gränser.

Och när i ändå är inne på "kommunikatörer" så finns det runt 5000 sådana anställda inom offentlig sektor idag. Om alla tjänar svensk medellön så uppgår kostnaden till cirka 500 000kr per skalle. Det är alltså 2,5 miljarder per år som går till en hittepåtjänst. Det är alltså 3% av statsbudget. Kapa några sånna tjänster till så kan vi lätt sänka skatter med motsvarande 8 miljarder kr, runt 10%. Det, ihop med borttagning av den utökade reduktionsplikten skulle kunna sänka dieselpriset till 17-18kr, vilket är det i princip alla andra civiliserade länderna betalar. Och detta utan att tumma på "sjukvård, polis och skola".

Så för att svara på din fråga: Vi "finansierar" lägre bränslepriser genom att kicka en tredjedel av den offentliga sektorn och ser till att de börjar bidra till samhället.

https://www.gp.se/ledare/n%C3%A4r-ko...ver-1.70957160
https://www.ekonomifakta.se/fakta/of...orns-utgifter/
__________________
Senast redigerad av AusnahmeMensch 2022-09-16 kl. 08:10.
Citera
2022-09-16, 14:04
  #149
Medlem
avcs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Hur tänkte ni?
Är genuint nyfiken på varför du valde just SD?
Tredje gången gillt för mig!

2014:
Nyutexaminerad student rakt ut i arbetslöshet, i en bransch som "skriker efter folk" än idag. Rapporter från Storbritannien om importer som tar jobben och britterna går arbetslösa. All skit Jimmie fick och hatet mot oliktänkande från vänsterkanten ledde till SD-röst.

2018:
Samma tankar. Maximera käftsmällen mot våldsverkarvänstern och annat skräp. Beställde valsedlar för AfS men röstade SD. Börjat utveckla genuint förakt mot mainstreammedia och miljöpopulism. Fortfarande inget jobb inom mitt yrkesområde.

2022:
Ödesfrågan blir att MP åker ur, eller i varje fall hålls väck från inflytande. Funderat på NMR då jag tröttnat på allt jävla tjafs. Vill se omedelbar deportering av bland annat det mellanösterndrägg som skjuter, droghandlar och utgör osämja i anslutning till mitt hyreshus. Då rösten antagligen blir bortkastad faller lotten åter på SD. Har under framför allt 2020 haft stora problem med SR. Många gånger fått stänga av ren propaganda i bilen och verkstaden. Jobb efter 8 år efter ytterst stor tveksamhet från arbetsgivaren pga noll erfarenhet. Detta i påstådd högkonjuktur med akut brist inom mitt område. Fullt av negrer på arbetsplatsen. Gör bra ifrån mig och behåller jobbet.
__________________
Senast redigerad av avc 2022-09-16 kl. 14:31.
Citera
2022-10-23, 05:29
  #150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Urna
Jag är alltid trevlig och tillmötesgående. Känner mig trots detta extremt otrygg i Sverige på grund av aggressiva och hotfulla invandrare. Jag önskar att de kunde bete sig på ett civiliserat sätt och att det gick att prata med dem, men det går inte. Därför måste SD få makten, innan samhället färgas ytterligare av dessa människors beteenden.

Titta på statistiken kring vilken sorts människor det är som begår brott i Sverige så inser man snabbt hur illa det faktiskt är. Den som inte är rädd för invandrare (från kulturer som är vitt skilda vår) är troligen naiv eller så kuvar de sin rädsla med antidepressiva och ångestdämpande läkemedel. Alla vakna människor i detta land bör vara extremt rädda för utvecklingen vi ser just nu och inom en snar framtid kommer även du själv få känna på yttringen av mångkulturens baksida och då kommer du förstå vad jag menar. Jag hatar att jag inte känner mig trygg i mitt eget land och jag hatar att jag anses vara trångsynt och hatisk för att jag påpekar vad som sker mitt framför våra ögon.
Wow. Helt rubbat. Tycker på riktigt synd om dig. Stackars. Är du el-allergiker också? Hur ofta är du på Böda och Ullared?
Ingen vill ligga med dig. Invandrarnas fel.
Sluta hata och var snäll och vänlig så ska du se att det ordnar sig.
Ditt eget misslyckande är aldrig någon annans fel. Ta tag i ditt liv. Skärp dig. Väx upp och skaffa ett jobb. Så trött på att behöva finansiera alla dessa foliehattar via skatten.
__________________
Senast redigerad av turebanan 2022-10-23 kl. 05:32.
Citera
2022-10-23, 06:11
  #151
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 53....so what
Det är samtidig väldigt roligt att se hur våra unga har röstat i skolvalen.
I mitt närområde vann SD överlägset i nästan alla skolor.
Detta bådar gott för framtiden.

Dom är inte dumma dom där ungdomarna.

Japp. Det är ju först och främst ungdomarna som drabbas av de invandrarrelaterade problemen, så de ser verkligheten som den är. Om man är i mogen ålder, inte är ute i nöjeslivet mer, aldrig går ute ensam i mörkret, beställer all mat hem till dörren, och åker bil mellan hemmet och jobbet från dörr till dörr - så behöver man ju inte uppleva det nya Sverige in på huden. (I alla fall inte förrän det blir inbrott.) Då är det lätt att tro på alla floskler som vi matats med i media, i skolan och från politiker i 40 år nu.
Citera
2022-10-23, 15:13
  #152
Medlem
53....so whats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Nopes inte alls. Röstade KD. Nu sprids det över hela internet att dom som röstade på SD vill ha nya Tyskland nazi. Är därför genuint nyfiken på om dom som röstade på SD är nazister eller inte.

Efter som du inte har en aning om vad NAZI Tyskland upplevde i mellankrigstiden skall du kanske skaffa dig den informationen.....
Men kortfattat var dom helt enkelt ett fattigt och sönderbombat skitland som kommunister och andra illojala politiska krafter inte kunde få att fungera efter 1:a världskriget. Ett parti vann och lyckades ena folket och byggde på relativt kort tid upp Tyskland till en stor industrination. Man byggde upp en enastående infrastruktur med motorvägar, hamnar och bra kommunikationer, Tyskland blev ett bra land att leva i där man fixat bort den enorma arbetslösheten m.m.

Ta sen bort att kriget bröt ut och hetsen mot olika folkgrupper skedde så var detta ett bra politiskt läge.

Inbilla dig inte nu att detta helvete också kommer att ske i Sverige, finns inte på kartan då alla känner till följderna och är fullt medvetna på vad som hände.

Att sätta stämplar som nazist på svenska skattebetalare som vill ha bort sosseriet genom fria val och välja en liknande politik som funnits i massa länder är bara patetiskt och visar att man inte är allmänbildad. Att bli kallad nazist kan stå för mycket, du väljer bara ett alternativ... your bad.
Citera
2022-10-23, 16:16
  #153
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Loversingame
Hur tänkte ni?
Är genuint nyfiken på varför du valde just SD?

De invandringsansvariga partiernas invandringspolitik är en katastrof för Sverige.

Det är naturligtvis *uteslutet* att rösta på partier, som är politiskt ansvariga för dagliga skottlossningar och groteska bombdåd m.m.

Ett exempel på m.m. är den lilla 9-åriga flickan i Skellefteå, som under valrörelsen överfölls av en yngling från Etiopien och våldtogs grovt. Han försökte döda henne men hon överlevde nätt och jämt med svåra, permanenta hjärnskador.
Citera
2022-10-24, 21:20
  #154
Medlem
Martensites avatar
Röstade på SD för att jag är rasist. Jag hatar blattar.
Citera
2022-10-25, 16:59
  #155
Medlem
Hatar mobbare och översittare över allt annat. En annan orsak att inget annat parti är möjligt för mig.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback