Nu säger jag inte att Ryssland köper något alls ifrån Nordkorea. Men om det nu är sant, så är det åtminstone för mig uppenbart att de köper för att fylla på lager.
Artillerigranater, handeldvapen och ammo, möjligen ammunition till raketartilleri. Eldrör är absolut en möjlighet.
Jag har mycket svårt att få det till att det skulle ingå någon form av avancerade vapen i beställningen. Av flera skäl.
Ett: Om de nu är så avancerade så är det inte troligt att NK vill skiljas från dem. I alla fall inte i den mängd Ryssland i så fall vill beställa.
Två: Alla mer avancerade vapen tar tid att bygga, så de kan inte levereras snabbt om de inte tas från befintliga resurser. Se anledning ett varför detta ej är troligt.
Tre: Avancerade vapen är jobbiga att flytta. Allt som är mer avancerat än raketer (med diverse styrning) är per definition svåra att flytta i större mängd över stora avstånd. Artilleriramper, fordon, tanks, helikoptrar osv. är inte helt triviala att flytta de 700 mil vi pratar om här. Fågelvägen.
Fyra: Som tidigare nämnts i tråden, är det inte system ryssarna redan känner till och har träning på att använda, så ger det dålig effekt. Ju mer avancerade system, desto större risk att detta förhållande föreligger.
Och slutligen fem: Nordkorea har antagligen inga stora mängder ”avancerade vapen” att sälja, ens om de ville.
Så, slutsatsen är att det är främst ammo de köper i så fall. Och anledningen är då att de inte klarar av att producera i den takt de förbrukar.
Vilket inte är så konstigt. Det är nämligen ingen som kan. Om man jämför med resten av världen som använder 155mm ammo, så är det TOTALA värdet av all produktion av sådan ammo årligen cirka 3,5 miljarder USD.
https://www.fortunebusinessinsights....-market-106687
Nu är ju det ALL ammo, inklusive styrd osv som är dyrare, men om vi nu antar att all 155mm ammo som tillverkas är dum-granater, så kostar dessa mellan 330-1000 USD
https://www.quora.com/How-much-does-a-155mm-round-cost
Det innebär att om hela världen tillverkade sådana, så skulle de mäkta med nånstans 3-10 miljoner sådana per år. Om vi räknar högt då med 10, så blir det max 27500st per dag. OM HELA JÄVLA VÄRLDEN TILLVERKADE 155MM GRANATER!
Så den takten vissa hävdar här Ryssland förbrukar ammo är helt enkelt ohållbar. Spelar ingen roll hur många de hade från början. De GÅR helt enkelt inte att ersätta i samma takt.
Så det är inte konstigt att de måste vända sig externt för att försöka fylla på lagren…