Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-09-06, 08:02
  #1
Medlem
GrillTeknikers avatar
Finns det något medel man kan smörja in toalettstolen med så att man slipper få bajsränder, speciellt nere under vattenytan? Skaffade en ny toalettstol för ett halvår sedan, Ifö Spira, och upplever att det ganska ofta (ca 25-50%) av gångerna man gjort nummer två är ränder nere under vattenytan som måste borstas bort.

Det börjar bli tjatigt. Någon måste ju ha testat att smörja in toalettstolen med diverse saker, så det måste ju finnas något beprövat smörjmedel som hindrar skiten från att fastna?

Läste om nån spray som uppfunnits i USA 2019 som lät lovande, "Less coating", men det verkar inte finnas att köpa. Någon som vet något annat som funkar bra? Det får ju inte missfärga porslinet, och det måste vara ok för avloppet (har eget avlopp med infiltrationsbädd).
Citera
2022-09-06, 08:05
  #2
Medlem
TonyBergmans avatar
Lägg 1-2 ark landningspapper så slipper du de problemen om du inte är riktigt kass i magen.
Blir väl nån ett par extra rullar per år kanske men helt klart värt det.
Smörja in med medel vet jag ej. Låter omständligt då man förmodligen behöver smörja då o då.
Citera
2022-09-06, 08:31
  #3
Medlem
vadsadusadus avatar
Går det inte fortare och är billigare att bara köra nåt varv med borsten efteråt?
Citera
2022-09-06, 08:54
  #4
Avstängd
SMART4SSs avatar
Du måste ha en väldigt liten pick om du sitter så långt fram så bajset gör ränder på porslinet, men precis som Tony skriver så lägger man papper i toaletten när man ska bajsa för att slippa att det skvätter upp vatten i stjärtis.
Citera
2022-09-06, 09:10
  #5
Medlem
Bidens avatar
Jag brukar lägga en öppnad hundbajspåse på vattnet och sedan skita. Ibland om dom stora bitarna hamnar utanför så kan jag skopa runt med påsen för att fånga upp dom. Sen slänger jag påsen i soporna. Brukar bli så jävla lortigt när jag gör såhär, där kan vi snacka ränder haha även på sittsen liksom.
Citera
2022-09-06, 09:17
  #6
Medlem
fuskas avatar
Sluta är massa fet mat och börja är mer fibrer så ska du se att det inte blir ränder när du går till badhuset med Bruno.
Citera
2022-09-06, 10:00
  #7
Medlem
funktioners avatar
Finns små blåa stänger att köpa och stoppa i under spolknappen så blir din toa fräschare när du spolar.

Tar kanske inte bort allt men hjälper säkert. Om inte annat så bildas det ganska mycket skum i toan efter en spolning med en sån rengöringstablett i så då slipper du se spåren iaf..
Citera
2022-09-06, 10:03
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SMART4SS
Du måste ha en väldigt liten pick om du sitter så långt fram så bajset gör ränder på porslinet, men precis som Tony skriver så lägger man papper i toaletten när man ska bajsa för att slippa att det skvätter upp vatten i stjärtis.

Ja precis, vi andra måste ju ta bort bajset från toalettsitsen efteråt. Samt på väg ner i toan. Bajset landar nog inte hos någon på främre porslinet.
Citera
2022-09-06, 10:44
  #9
Moderator
Carlboms avatar
Tror det kan ha mer med kosthållningen att göra. Testa att äta mer fiberrikt, det borde lösa problemet. Har man så kladdigt och kletigt bajs att det randar porslinet under vattnet så äter man fel.
Citera
2022-09-06, 11:08
  #10
Medlem
CommonSenses avatar
Smörj in med valfritt matolja och korven kommer glida fint bort utan ränder
Citera
2022-09-06, 11:30
  #11
Medlem
Hurt-Åkes avatar
Det finns en attiralj som kallas för "toalettborste" som du borde kolla in. Brukar kosta några tior.
Citera
2022-09-06, 11:36
  #12
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fuska
Sluta är massa fet mat och börja är mer fibrer så ska du se att det inte blir ränder när du går till badhuset med Bruno.
Detta stämmer nog. Har sannolikt med kosthållningen att göra.
Tack för "går till badhuset med Bruno", den har jag aldrig hört.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback