Citat:
Ursprungligen postat av
LurosPhadox
Förvisso sant och du har en poäng. Många politiker är opportunister och vill inte landets väl och ve, ty de skola helga sina egna intressen. Men för pöbeln är Sverigedemokraterna en enorm nagel i ögat. En slags varböld som inte vill försvinna. Ett större SD, som tvingar Socialdemokraterna och Moderaterna att faktiskt acceptera deras fulla närvaro är av högsta prioritet i nuläget. SD har inte på långa vägar legitimerats, vilket vi kan se från morgondagens taktfulla brunsmetning.
Efter JÅs nyliga uttalande om narkotikapolitiken så visar de sig att vara grovt verklighetsfrånvända, jag trodde bättre om dom än såhär.
De verkar inte fatta att många av deras röstare är just knarkare. Tycker det är sjukt att JÅ vill straffa knarkare hårdare trots att vi ligger på 1a plats av dödlighet orsakad utav narkotika. Tycker att allt annat än avkriminalisering/legalisering är verklighetsfrånvänt. Varför vill SD ge gängen miljoner, göra vanliga Svenssons till kriminella, göra kriminalitet mer attraktivt som yrke då de får mer och mer makt?
De sjönk något otroligt i mina ögon efter detta utspelet, alltså "vi borde knarka mindre i Sverige", ja, det borde vi men narkotikapolitiken är förlegad och gynnar enbart kriminella, varför erkänner han inte det?