Svaret är enkelt, NEJ. Kommer inte att spricka eftersom att det är PET-flaskor och inte glas. Det som kan hända är att dem blir mosade och får lite märken sen att när flaskorna öppnas kommer det spruta ut kolsyra. Men att dem ska spricka helt kommer nog bli svårt.
Men varför ska du ta med massa vätska som incheckat bagage? Verkar ju väldigt märkligt och borde väl väcka uppmärksamhet. Tror att även incheckat bagage röntgas. 🤔
Tar med sig ungefär 15 PET flaskor dricka till flygbagaget, vad är det värsta?
Tar man med sig ungefär 15 PET flaskor dricka till flygbagaget, vad är det värsta som kan hända?
Om dom blir misstänksamma är det värsta som kan hända att dom beslagtar flaskorna eller liknande för att testa innehållet och sen får man tillbaka flaskorna och kan hoppa på flyget?
Eller kan det bli värre? att man till och med får missa flyget på grund av det?
Nu utgår vi från att det inte är någon olaglig vätska i utan LOKA Crush!
I incheckat bagage får du ta med dig mycket Loka, tror inte 15 pet-flaskor är något som är förödande. Det enda som kan hända är att du blir av med vattnet.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!
Stöd Flashback
Swish: 123 536 99 96Bankgiro: 211-4106
Stöd Flashback
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!