Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Det är en möjlig faktor, att jordbruket gjorde att människor slapp jaga, kunde bygga byar, samarbeta, smarta människor upptäckte varann och blev smartare, man fick tid över till att tänka när det fanns mat för dagen varje dag osv.
Det är inte en möjlig faktor utan ett objektivt faktum att jordbruket medförde ett överskott av arbetskraft som kunde användas för annat än att samla mat. Detta kan bevisas genom historiska studier av antika samhällen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Att negrerna inte ens uppfann jordbruket är iofs generande för dem. Det visar att araberna, om jordbruk härstammar därifrån, var smartare från början.
Vi har redan förklarat för dig trådens andra geni vad det beror på. Hur kan man domesticera djur när det inte finns några djur som kan domesticeras? Eller odla på ett ekonomiskt försvarbart sätt när några lokala grödor som lämpar sig för jordbruk inte finns?
Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Eftersom jordbruket fanns i 5000 år kring mellanöstern så är det ändå rätt osmart av afrikanerna att inte se att det var en bra uppfinning och kopiera den.
Har du tittat på en världskarta någon gång? Känner du till Saharaöknen? Har du reflekterat över att det kan ha varit lättare för människor för tusentals år sedan att röra sig från Mesopotamien till Europa än att korsa Sahara?
Tar ett år att korsa Sahara till fots och du hinner törsta ihjäl många gånger om innan du är framme.
Citat:
Ursprungligen postat av
Barents
Det har inte med klimatet att göra, eftersom Mesopotamien Iran Irak har uruselt ökenklimat med 40-graders-somrar. De var beroende av floder, men det finns massor med floder i afrika.
Vad skulle de ha odlat? Vete och korn som importerats från Asien på obefintliga skepp?