Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-08-28, 11:08
  #169
Medlem
Russofils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av obisvenkanobi
Redan mycket med inbrott och annat jävelskap i Ursvik, bron kommer knappast hjälpa...

Synd då området annars är fint, förutom att det som vanligt finns för lite p-platser som i alla nybyggda områden i Stockholm.

Varför inte åka kollektivt?
Citera
2022-08-29, 06:07
  #170
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leibach
Det är ju lätt att vara blåögd och inte ifrågasätta äckleriet om man som dig tydligen inte hänger med i nyheterna och debatten. Förstår inte hur man kan missat detta svineri:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ha...-till-mangfald

https://www.youtube.com/watch?v=sEflH-gkvas

Nä, Ungern och Polen (även Ryssland) gör helt rätt i dessa frågor. Vill ngn böga hemma, varsågoda om alla är vuxna och med på det. Men sprid inte ert skit i samhället till allmän beskådan...

Att förbjuda saker man inte gillar tror jag inte på, sådant späder på fördomar. Jag skulle inte heller skicka in mina barn i ett pridetåg eller på dylik sagostund. Jag låter sexualundervisningen informera om att det finns olika preferenser utan fördömanden så får ungdomarna själva ta ställning när det är dags. Om du inte minns det så var det inte ovanligt att homosexuella människor fick oprovocerat stryk på 80-90-talet. Hur vore det om du skulle få stryk för att du hade en t-shirt med ett motiv som någon inte gillade?
Citera
2022-10-01, 14:20
  #171
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MomsPlusSkatt
En bro som blivit byggd och fungerar bör användas.

Du bor nog inte i Ursvik du.
Citera
2022-10-01, 14:22
  #172
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Området närmast bron röstade 90% för massinvandring 2018.

https://valresultat.svt.se/2018/101830127.html

Folk fattar inte vad de röstar på. Sen gnäller de på ungdomsrån och knarkskjutningar.
Citera
2022-10-01, 22:35
  #173
Medlem
Den kankse är möjlig nu?
Citera
2022-10-17, 15:37
  #174
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CommonSense
Ibland undrar man om SD tar sina förslag från en Ding Ding Värld

Jamen precis. Sverige är en Ding ding värld. Samhällskollaps. Därav av SDs förslag. Alla har inte sett eller förstått vad som hänt med vårt land.
Citera
2022-10-19, 02:41
  #175
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Plukke
Den kankse är möjlig nu?

Bor du i Ursvik? I så fall vill du att bron ska rivas?
Citera
2022-10-19, 05:26
  #176
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Itibixi
https://www.expressen.se/tv/nyheter/...y-och-ursvik-/

Jag som har lutar mig för att rösta på högerblocket tycker att detta uttryck av SD är en skrämmande åtgärd som de försöker få igenom.
Att man i princip vill hålla Rinkeby så isolerat som möjligt för att man är rädd för att kriminella ska sträcka sig utanför Rinkeby området är helt absurt i mina öron.

Detta om något måste vara en väckarklocka för många som gör att man tänker på hur vill man att Sverige och i detta fall Stockholm ska kunna potentiellt se ut.
Att vi ska höra förslag om att isolera kriminella tunga platser mer och mer är en extremt farlig väg att ta enligt mig, det känns som en start av bokstavligen att man delar upp samhället i ett s.k "B13" scenario där ghettona omringas av stora murar för att man ska ha bättre koll på vem som går in och ut ur området och i området så får de kriminella ha makten till en viss grad.

Ja, överdrift är det men det är absolut en start på något negativt. Nu när vi ser att SD kommer få en större makt i regeringen (troligtvis) så undrar jag om dessa intryck och potentiella åtgärder kommer faktiskt bli en verklighet.

SD har varit en logisk fläkt för mig i många områden men detta är ett av de absolut hemskaste och skräckinjagande exemplen jag sett hittills.

Om man inte tycker att problemet är att en bro ska behöva rivas då farliga människor frivilligt importerats utan att någon vill göra det saknas det något uppe i skallen på riktigt.
Citera
2022-10-19, 06:32
  #177
Medlem
Jag hoppas man kan få den riven, öppna gränser har aldrig visat sig fungera. Det verkar som TS vill fortsätta förstöra ett område istället för att fixa ett redan förstört område.
Citera
2022-10-19, 13:53
  #178
Medlem
Varför riva bron?
I Ursvik röstade 90% på fortsatt massinvandring från u-länder i valet i år.
Dessa älskar ju mångkultur! Låt de då få möjligheten att uppleva den så mycket som möjligt
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback