Citat:
Ursprungligen postat av
Halshuggning
Samma misär i Spanien, portugal, cypern, thailand osv. De svenska ghettosamhällena växer fram överallt. I Spanien lär sig inte svenskarna, spanska. Man isolerar sig, bygger svenska skolor och kyrkor. Detta är tacken man har fått för att ha tagit emot svenskar. När man vandrar i dessa svenskghetton undrar man, vart fan är jag någonstans!? I Sverige eller i Spanien? Sjuk utveckling och om man inte gör något åt detta kommer spanjorerna att vara i minoritet om 100 år.
Du skojar eller trollar givetvis, men det var ju någon längre upp som trodde du menade allvar, så bäst vi benar ut lite:
Till Spanien flyttar svenskar med sin pengar. De försörjer sig själva i Spanien. Icke ett bidrag i sikte. De som flyttar dit är dessutom rikare än spanjorer i snitt så svenskarna blir nettogivare till deras samhällsekonomi. Sittstrejka är inte ett yrke i Spanien. Du vägrar jobba = du dör. Det finns alltså pullfaktorer för att anstränga sig.
Sverige? Precis tvärtom...
Vårt problem är inte 1000 tyska sommarstugeägare i Småland eller några norskar i Värmland. Och det vet du mycket väl.
Att blanda kulturer har aldrig lyckats någonstans i världen genom historien, det blir ofelbart friktion och slutar alltid med att minst en folkgrupp blir dominerad av någon annan. Kombinera det med våra höga bidrag och utlänningars nativitet så har du receptet på undergång.