Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-08-14, 12:01
  #13
Medlem
ArneIIIs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Majoriteten av Nyans väljare kommer att vara tidigare soffliggare och förstagångsväljare. Scvmp-partierna kan stå ut med att förlora några promille var på att Nyans kommer in. Säg att Nyans tar två procent från scvmp och tre procent från soffan så är det nog för rödgrön majoritet.
Givetvis vill S inte att Nyans ska ta mandat från SCVMP och behöva ha ytterligare ett samarbetesparti att ta hänsyn till. Finns ingen ”taktik” från S ha få in Nyans i riksdagen som du påstod. Nyans är en begynnande huvudvärk för S (och V.)

Nyans kanske kan locka en och annan soffliggare med risken är ju givetvis stor att S och V:s starka ställning i förorterna är hotad i och med Nyans.
Citera
2022-08-14, 12:05
  #14
Medlem
Svar på åtgärder från SD:
Citat:
Den grova brottsligheten är till stor del en direkt följd av en extrem invandringspolitik. Invandrare är kraftigt överrepresenterade i de kriminella gängen och polisen uppger att ett stort antal kriminella klaner har kommit till vårt land i syfte etablera sig som kriminell maktfaktor och begå grova brott. Jämte en kraftfull kriminalpolitik är därför ett invandringsstopp och en effektiv återvandringspolitik viktiga åtgärder för att på sikt återställa trygghet och ordning i landet.

SD.se är källan
Citera
2022-08-14, 12:09
  #15
Medlem
okok1s avatar
Varje val kör man något nytt. Minns inte vad det var förra gången. Kanske var det fler fritidsgårdar som skulle lösa allt?

Vad åtgärden handlar om spelar ingen roll egentligen, för det kommer inte påverka positivt. Bara att det låter bra så det blir lättare att sälja in idén. Titta bara på dem senaste 8 åren av sosseriet och deras genial knäcka-gänget-åtgärder. Det har bara blivit sämre. Men att göra samhället bättre ligger nog inte på agendan. Sälja hopp för att få fler röster - det är nog motivationen för politiker.

Genom att göra dessa små justeringar ser det ut som man tar itu med problemet. Men problemet blir inte löst eller bättre.
Citera
2022-08-14, 12:17
  #16
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshitintehanigen
Fan hon e så jävla bra asså!
Fattar inte att svenska folket är dumma i huvudet och inte ger socialdemokraterna total majoritet i en mandatperiod.
Hon skulle flippa landet till ett paradis!

Konkreta lösningar och handlingskraftig!
Heja Sverige 🇸🇪
Säga är en sak, göra är en annan sak.

Rösta samma= få mer av samma.

Det är allvar detta. Vårt folks existens är allvarligt hotad. Försök att förstå det helvete du dömer dina barn och barnbarn till!
Citera
2022-08-14, 12:22
  #17
Medlem
S.W.I.Ms avatar
Det framstår som fullständigt godtyckligt att "dubbla" straffen, och varför just bara för grovt vapenbrott? Från två till fyra år är knappast en särskilt effektiv förändring. Det hela är förstås signalpolitik där "dubblade" straff ska låta som något rejält.

Inför istället kännbara straff, som både avskräcker håller de kriminella borta från samhället. Åtta år för grovt vapenbrott är rimligare. Koppling till gängkriminalitet ska anses vara försvårande och förlänga straffet ytterligare.

Jävligt tamt av Maggan, fortfarande inga lösningsförslag på problemen som S och M har skapat, och fortfarande skapar med den hutlöst oansvariga politik som förts.
Citera
2022-08-14, 12:26
  #18
Medlem
schizophrenias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Greenspam
Citat:
Magdalena Andersson säger att offensiven sker på två fronter, mot vapen och mot gängen.

– En för stor migrationen och för svag integration har lett till parallellsamhällen där kriminella gäng har kunnat växa och bita sig fast, säger hon.

Hon säger att regeringen vill dubbla minimistraffet för grovt vapenbrott från dagens två år till fyra år.
https://web.archive.org/web/20220814...gkriminalitet/
Om hon nu har kommit underfund med att en stor migration leder till problem borde väl en åtgärd vara att minska den till en mer lämplig nivå. Eller räknar statsministern med att migrationen kommer att minska om de t.ex. dubblar minimistraffet för grovt vapenbrott?
Citera
2022-08-14, 12:27
  #19
Medlem
Mistyarrows avatar
Hycklaren "padda-magda" har pratat igen. Permanent livtidsutvisning med tvång om så behövs utan möjligheten att återvända är enda rätta straffet.
Citera
2022-08-14, 12:28
  #20
Medlem
GamleJans avatar
Jävla valfläsk! Dags att börja snacka om sånt nu inför valet.. skitsnack! S har gjort sitt
Citera
2022-08-14, 12:38
  #21
Avstängd
Valfläsk..å 4 veckor kvar..hualiden..kommer komma nya grejer varje dag nu..å inget kommer uppfyllas som vanligt..enda säkra som kommer hända är nya skatter på vanligt folk...tippar VA kommer bli nästa intäkt för staten..
Citera
2022-08-14, 12:39
  #22
Medlem
Mjälls avatar
Steg 1, ut med alla partier som någon gång har stått för att massinvandring är en bra idé

Steg 2, legalisera "narkotika"

Det är såhär man gör. Att inte förstå såhär basic shit är motsvarande att komma till ett kontor naken, eller hälla utanför munnen med glaset när man dricker.

Alla som vill lösa gängkriminaliteten vill stoppa massinvandringen, har noll förtroende för kända massinvandringspartier och vill legalisera "narkotika".
Citera
2022-08-14, 12:40
  #23
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
Säga är en sak, göra är en annan sak.

Rösta samma= få mer av samma.

Det är allvar detta. Vårt folks existens är allvarligt hotad. Försök att förstå det helvete du dömer dina barn och barnbarn till!

Så kan du säga om alla partier
Nu är de Maggankraft som ska tas
Det är tydligt att hon och S har tänkt genom förslagen ordentligt.
Inte som pajashögern, ena vill byta namn på kriminalvården till ”straffverket” och den andra vill utreda adhd

🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪 Sverige är på rätt väg med Maggan i spetsen 🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Citera
2022-08-14, 12:43
  #24
Medlem
LadySwedens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ohshitintehanigen
Så kan du säga om alla partier
Nu är de Maggankraft som ska tas
Det är tydligt att hon och S har tänkt genom förslagen ordentligt.
Inte som pajashögern, ena vill byta namn på kriminalvården till ”straffverket” och den andra vill utreda adhd

🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪 Sverige är på rätt väg med Maggan i spetsen 🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪🇸🇪
Ja, man behöver se vad ett parti gör och inte till vad de säger, givetvis oavsett parti.

Maggan har bevisat att S fortsätter på linjen att avveckla Sverige och göra vårt land till ett fattigt multikultihelvete.

Vakna för helvete!!!!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback