Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-08-14, 15:12
  #85
Medlem
fittslems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MadBalt
Som med knäppskallen Jordan Peterson, nej lilla du ångestridna benzotorskar som Jimmy är inte bra ledare.

Han verkar ju uppenbarligen klara av ledarskapet galant. Bättre ledare än dom flesta andra i riksdagen. Så vad gnäller du om?

Och vad har benzo-fjollan Jordan Peterson med saken att göra?
Citera
2022-08-14, 15:19
  #86
Medlem
Beckombergalandets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HeavensDevils
Jimmie Åkesson är i likhet med andra konservativa nationsrunkare en mycket rädd människa, vars beslut och åsikter styrs mycket av denna rädsla. Detta är inte en åsikt utan väl belagt i vetenskaplig forskning.
Hur kopplar du denna rädsla till hans ångest och dess roll i valrörelsen?
Citera
2022-08-14, 15:20
  #87
Medlem
MadBalts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fittslem
Han verkar ju uppenbarligen klara av ledarskapet galant. Så vad gnäller du om?

Och vad har benzo-fjollan Jordan Peterson med saken att göra?

Båda är sinnessjuka tokar med ångestattacker och benzoberoende. Båda påstår sig vara konservativa men är i verkligheten nyliberala skojare. Som försörjer sig på att förespråka något de själva inte lever upp till.

Det finns ganska många gemensamma nämnare mellan de två.

På vilket sätt har Jimmy klarat ledarskapet galant? Att han utesluter sina fiender inom partiet genom påhittade anklagelser? Ok. om du tycker det är bra ledarskap så ok.
Citera
2022-08-14, 15:22
  #88
Medlem
Beckombergalandets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 15minFame
Det är väl inte så konstigt? Jag klandrar honom inte. Han har varit stark i alla år och jag har varit imponerad över hur lugn han varit när andra partier leker sandlåda och klarar inte av att bemöta kritiken utan att kalla honom nazist. Det är för att alla andra politiker vet att han har rätt men det kan man ju inte erkänna.

Hoppas folk har vaknat och röstar SD i höst.

Det är kanske inte konstigt att vara en av Sveriges mest hatade män. Men tror du att hans öppenhet kring sina egna problem gynnar honom i detta valet?
Citera
2022-08-14, 15:25
  #89
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Beckombergalandet
Det är kanske inte konstigt att vara en av Sveriges mest hatade män. Men tror du att hans öppenhet kring sina egna problem gynnar honom i detta valet?
Nej, skulle inte säga att det gynnar honom. Bara att jag inte tycker sämre om honom när jag fått veta att han mått dåligt av allt mobbande samtidigt som Sverige försämras på alla plan.
Citera
2022-08-14, 15:32
  #90
Medlem
Som andra har skrivit: har inte varje tänkande människa ångest idag?
Ett av många sätt att hantera trollet är att dra fram det i ljuset.
Mitt förtroende för JÅ minskar inte för att han går ut med det han kallar ångest.
Den gynnar honom inte, en jobbig börda.
Men som sagt, hans öppenhet gynnar honom.
Citera
2022-08-14, 15:35
  #91
Medlem
fittslems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MadBalt
Båda är sinnessjuka tokar med ångestattacker och benzoberoende. Båda påstår sig vara konservativa men är i verkligheten nyliberala skojare. Som försörjer sig på att förespråka något de själva inte lever upp till.

Det finns ganska många gemensamma nämnare mellan de två.

På vilket sätt har Jimmy klarat ledarskapet galant? Att han utesluter sina fiender inom partiet genom påhittade anklagelser? Ok. om du tycker det är bra ledarskap så ok.

Du jämför Jimmie med ett uppenbart psykfall

Det här får du utveckla i detalj om du vill vara trovärdig. Jimmie hade aldrig varit partiledare om han inte hade haft sitt shit together.

Låt mig gissa, du röstar vänster och enbart vill skita på SD?
Citera
2022-08-14, 15:41
  #92
Medlem
Jimmie lider av ångest för att han i hela sitt liv levt som homo utan att få leva ut sina sexuella preferenser. Han får aldrig chansen att komma varken ut eller in. Ångestfyllt.

Skämt åsido.

Jimpan gör sin sista valrörelse nu. Han kan säga lite vad han vill. Han har säkert ångest över vad han ska göra sen när allt är över. Ta ett jobb på Dennis Brunby Hifi i Eslöv? Sd kommer sjunka ner till Vpk:s nivå när han går.

Finns säkert en hel folk som kan känna igen sig i honom. Tanter kan tycka synd om honom. Det gynnsamma är att alla förväntas vara lite snälla mot honom, inklusive tanten Annie.
__________________
Senast redigerad av Petitoo 2022-08-14 kl. 15:43.
Citera
2022-08-14, 15:42
  #93
Avstängd
Tervulls avatar
Jimmie lever ju i verkligheten till skillnad från sossar med skygglappar. Klart man får ångest när man inser att det går käpprätt åt helvete för Sverige.
Citera
2022-08-14, 15:43
  #94
Medlem
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rosalenin
Som andra har skrivit: har inte varje tänkande människa ångest idag?

Just så.

Är man normalintelligent, eller bättre, och ser hur Sverige av idag fungerar, så har man ångest. Det är inte svårare än så. Blir man dessutom mobbad för sin oro, eller omger sig med människor som trippar runt i vanföreställningar om hur allt är finemang (se riksdagen), så blir det ännu värre.

Det syns tydligt i en tråd som denna vilka som är de vuxna i rummet och vilka som är konstgjort, eller p.g.a. låg intellektuell förmåga/låg bildningsnivå, krystat optimistiska inför vår nations framtid.
Citera
2022-08-14, 15:44
  #95
Medlem
Svavelbryggas avatar
Ångest är sällan till fördel för den drabbade.
Citera
2022-08-14, 15:56
  #96
Avstängd
Problemet med Jimmy är inte att han har ångest eller känner sig nere. Det gör alla "friska" någon gång. Problemet med Jimmy är att han är genomkorrupt. Med sina enorma problem med spelmissbruk under åren, vittnar bara om att han (precis som övriga svaga dekadenta politruker i Väst) är i händerna på maffian (oligarkin). Hur mycket skulder har han till oligkarin/maffian? Vad har de för hållhake på honom? För Jimmy lyder dem och inte väljarna eller sina partikamarater som han sparkar ut när oligarkerna ryter ifrån via sina massmedier.

Lägg till att Jimmy är slö, fet, ständigt ångesfylld med massa underliggande problamtik (tragiskt för honom) vi inte känner till, flörtar mer än gärna med lobbyisterna och oligarkerna på Svenskt Näringsliv för mer legala mutor osv, gör att att han givetvis är helt olämplig. Men då har ni inte förstått någon om systemet i Väst. Alla politiker i Väst är professionella skådespelare, dekadenta, svaga och står i skuld på något sätt till oligarkin som har kompromoetterande uppgifter om dem och samtidigt mutar dem när nya lagar skall skrivas osv. Titta bara på Biden, Åkesson, Macron, Trudeau bara för att nämna några. Marionetter hela högen som knappt vet vad de gör mer än att hålla fina tal genom att läsa ur sina manuskript innantill på order av oligarkin.

Jämför detta med riktiga ledare som inte står i skuld till oligarkin/maffian. Vladimir Vladimirovtij Putin pissar på oligarkerna. Han låser in dessa bovar och har reell makt i Ryssland att faktiskt styra landet. Detta har inte lönnfete Åkesson, som mer verkar syssla med att rekrytera unga snygga tjejer till sitt skiparti som inte är värt ett ruttet lingon. SD är samma skit som resten av partierna. Dessa partier har samma boss och denna boss sitter på sin röv nu i de finaste rummen i City of London och gnuggar händer för fullt.
__________________
Senast redigerad av HandgnuggarOligark 2022-08-14 kl. 16:14.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback