Citat:
Ursprungligen postat av
Raggarspinn
Kalibrering kan ske på olika sätt. Normalt sker detta automatiskt men ibland behövs en manuell kalibrering. I huvudsak handlar det om att låta ladda ur batteriet tills mobilen stängs av för att sedan ladda upp batteriet 100%. Då är batterimätaren kalibrerad för helt urladdat (0%) och fullt uppladdad (100%). Låt mobilen ligga påslagen en halvtimme utan laddning för att sedan ladda upp batteriet till 100% för att slutföra kalibreringen.
Ett gammalt eller skadad batteri blir inte bättre med kalibrering.
Själva handhavandet skiljer sig mellan olika tillverkare och det finns också appar som hjälper till vid kalibrering av batteri.
Jag tog ur batteriet igen och det föll från 80+ ner till 27 och inget kommer att återställas av sig själv utan pmladdning, så vad du säger är att jag ska låta batteriet ladda ur? fast det har ju ingen egentlig funktion (kalibrering) det är det väl bättre att bara låta den stå och ladda från 27 %, det går fortare, för det är vad tråden handlar om, att jag stör mig på att jag ska måsta låta den ladda om efter fallet vilket ödslar med min livstid, och det finns ingen lösning som inte innefattar omladdning, intessant?