Citat:
Ursprungligen postat av
ILikeToBeAnonymous
Hej!
Tanken är att i helgen gräva cirka 40m dränering i två spår på farsans parkering i stugan. Ytan skottas vintertid, och vi bor i Norrland, så med andra ord är det tjäle.
Vi ska gräva cirka 50cm djup och lägga 110mm dräneringsrör med singel och markduk runtom.
Tycker ni att man behöver isolera med markskivor?
Normalt sett så brukar man inte dränera en vanlig uppfart. En vanlig tjälcykel brukar som regel inte ställa till med skada. Att isolera ett markdräneringsrör misstänker jag helt tar bort nyttan. Det man kan få problem med är dagvattenavlopp men de brukar som regel ligga tjälfritt.
Om syftet däremot är att leda bort tak- och smältvatten skulle jag istället föreslå värmekabel eller ännu hellre ränndalssten, speciellt då en typ med ordentligt djup, och värmekabel. Har själv sett effektiviteten i dylika installationer. En eller två timmar uppvärmning med värmekabel sedan tar det rinnande vattnet hand om resten.