Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2022-08-03, 14:17
  #13
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Man kan bli EXTREMT frågande varför man inte vill ha kompetent personal i statsapparaten.
Det är ju själva poängen. Först saboterar man staten på olika sätt, sen säger man att staten är inkompetent och därför måste skäras ned.
Citera
2022-08-03, 14:26
  #14
Medlem
seppolundgrens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Det är ju själva poängen. Först saboterar man staten på olika sätt, sen säger man att staten är inkompetent och därför måste skäras ned.
Vad är då slutändamålet med att "deconstruct the administrative state?"

Svar : protofascism. Där väljare röstar emot sina intressen.

Donald Trump ses inte som en politiker av hans följare. Utan som hövding för vita män vars liv försämrats till följd av neoconservative Reaganism.

Bernie sanders, MLK, Donald Trump (2016),ralph nader, Robert Reich.
Dessa män identifierade problemet korrekt men hade olika förslag till en lösning. Exempelvis gratis college, expandera fackförbund eller medborgarlön eller bygga en mur och låta Mexiko finansiera den. Osv.

Inget av dessa förslag innebar att man ska lägga ner myndigheter och låta oligopol* få styra o ställa.men verkligheten såg annorlunda ut

Jag uppmanar er att välja valfri random industri i usa och jag garanterar att marknaden domineras högst av 5 olika företag. Inte fler än så.
Citera
2022-08-03, 15:36
  #15
Medlem
klybans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xenonen
Det är ju själva poängen. Först saboterar man staten på olika sätt, sen säger man att staten är inkompetent och därför måste skäras ned.
Men är de verkligen så korkade så de inte fattar detta slår tillbaka på de själva?
Visserligen är amerikaner en del rätt korkade, men så korkade är det svårt och vara utan att vara medveten.

Och även så är de sjukt komiskt att de klagar på något och säger det måste bli bättre, och sen är enda lösningen de har en UPPENBAR försämring.
Det osar inte precis intellekt!!!
Citera
2022-08-03, 18:44
  #16
Medlem
HC47s avatar
Det som beskrivs är en kupp. Inget nytt för att komma från MAGA-håll. Trump ville ju göra detta med DoJ genom att ersätta Jeffrey Rosen med Jeffrey Clark. Än så länge har Trump kommit undan med all möjlig galenskap, så givetvis kommer han försöka igen om han får möjlighet. Men att ha utrensningar likt detta är inget annat än en kupp, likt det Stalin gjorde på 30-talet, där man avsatte tusentals personer och ersatte med lojalister. Observera att man med "lojalister" menar att de är lojala till Trump, inte till lagar eller konstitutionen.

Men men, inte så anmärkningsvärt att en uppenbart auktoritär person vill agera auktoritärt. Det anmärkningsvärda är att så många står bakom det.
Citera
2022-08-03, 18:47
  #17
Medlem
HC47s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av melvein
Tycker väl spontant att det låter som en sund idé. Förutsatt att det blir myndighetspersoner som känner lojalitet mot först och främst sitt land, i andra hand sin arbetsgivare, och inte främst till oppositionspartiet. Att rensa ut korruptionen i Washington var kanske en av president Trumps främsta prestationer, och det är viktigt att det fortsätter under hans andra mandatperiod.
Skämtar du nu, eller? Han gjorde noll för att göra landet mindre korrupt och efter valförsluten 2020 ville han korrumpera justitiedepartementet. Trump är poster boy för korruption.
Citera
2022-08-03, 18:49
  #18
Medlem
HC47s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
Trump är bara en duktig manipulatör. Dagens Trumpister är likadana som tyskarna var under Hitlers uppgång.
And they're gonna get to cry just as much as the germans had to do.
Skillnaden är väl att Hitler var vältalig och strategisk. Trump är en babblande jättebebis utan impulskontroll. För att inte nämna att Hitler omgav sig med jävligt kunniga rådgivare, medan Trump sparkade alla som inte sa exakt det han ville höra. Mest komiskt är ju att han redan blåst sina följare på miljontals dollar, men dessa fanatiker fortsätter låta sig luras av världens mest kända conman. Samma med Bannon som skulle samla in pengar till muren, men la pengarna i egen ficka. Samma människor fortsätter att bli blåsta. Trump bör snarare jämföras med David Koresh, inte Hitler.
__________________
Senast redigerad av HC47 2022-08-03 kl. 18:51.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback