Citat:
Ursprungligen postat av
Gyros
Allt började egentligen med att jag hörde folk prata om att det är skillnad på diesel och diesel. Jag är en 100% bensinkille och skulle aldrig välja att köra på det där förbannade skitbränslet. Pruttbilar som låter och känns som en buss/traktor. Jävla pisshinkar med noll känsla i pedalen. Bilen bara rinner iväg med sitt smatter.
Men tydligen ska norsk diesel vara renare, och det skulle vara skillnad som natt och dag om man bara tankar som proffsen. Lägre förbrukning och bättre körning + minskad risk för mög i tanken pga all jävla bioskit de pressar ner i blandningen.
Senare kom jag att överhöra ett samtal med en mekaniker och en kund. Det var prat om att 98 bensinen skulle vara bättre för hennes bil med samma argument som för ovanstående text o diesel. Jag själv har en kraftigare utrustad bil mer 250hk. Detta skulle vara fördelaktigt för mig att testa 98. Sagt och gjort.
Nu sitter jag här och undrar varför ingen berättat för mig hur mycket bättre bilen går på 98. Exempelvis har all den här ryckiga gången på låga varvtal försvunnit. När jag utnyttjar registret får jag en silkeslen uppvarvning. På 95 blev det: FULL GAS, öööh knack och metalljud, skaka lite och hitta stickvarv här och där. Sen är jag helt säker på att bränslet räcker längre. Vet att folk säger det är bara inbillning, men då jag upplevt att bilen varit äckligt trög och törstig senaste året så ser jag en tydlig skillnad. Det är något förbannat mög med bensinen idag som jag inte kan förstå. Men att gå tillbaka till 95 gör jag bara om det blir ekonomiskt ohållbart att tanka 98.
Vet inte vad du testat för dieslar men min diesel som hade 220hkr innan optimering har inget med din beskrivning att göra. Inte heller går den sämre på den dieseln som nu finns i Sverige. Den enda skillnaden jag märker på denna moderna dieselmotor är att förbrukningen ökat med 0,04l/mil. Jag har gått från 0,64 till 0,68 sedan senaste höjningen av biobränsle i dieseln.
Jo, jag har räknat vid pump och inte färddatorn.
Över till bensinen då.
Jo, jag har en bil till på 365hkr som går på bensin. Även här har jag räknat och märker fortfarande ingen skillnad mellan 95 och 98. Precis som med dieselbilen så kan den lilla ökningen bero på allt från gasfot till däck.
Vad jag däremot märker skillnad på är när jag testa Shell V-power. Där upplever jag en märkbar förbättring.
Nu till en fråga.
Mina Volvobilar är fortfarande moderna med en elektronik som känner av bränslet. Frågan är vad du kör för skitbil? Misstänker att du är en av alla dessa som kör 20årig Tysk teknik och i så fall förstår jag om din bil ogillar ett bränsle som din bil inte är byggd för