Citat:
Ursprungligen postat av
CuteTwink-I-was
Tycker det är en intressant aspekt att hur ska någon som knte kan ta hand om sig själv ta gand om andra. För egen del har jag svårt att ha förtroende för personer när deras BMI börjar dra iväg
Nja, den frågeställningen är ärligt talat inte mer än en effektsökande floskel utan något intelligent resonerande bakom. I verkligheten är det ju snarare de som är mest måna om att ta hand om andra som ofta negligerar sig själva. Ett tydligt exempel på det är ju fenomenet med dad- och mombodies, där det egna välmåendet och hälsan får stå tillbaka inför en annan individs behov. Exempelvis vårdpersonal och dagisfröknar är ju knappast heller kända för att vara några fitnessmonster direkt.
Kollar du å andra sidan på fastighetsmäklare, börshajar, paradise hotel-deltagare och yrkeskriminella så är det inte så svårt att räkna ut att skitmänniskor helt klart är överrepresenterade inom tahandomsinkropp-spektrat.