Citat:
Ursprungligen postat av
Kalle81
Om du minskar elförbrukningen till hälften, så blir din räkning halverad. Det finns en enorm potential i att spara el. Något som både politiker och allmänhet har missat
På individnivå funkar det hålla nere sin energiförbrukning, eftersom man sparar pengar som man kan använda till annat, men på samhällsnivå är det ren idioti. Enkelt uttryckt så är energi grunden till allt välstånd, och ju billigare energi, desto högre välstånd. Och omvänt, ju dyrare energi, desto lägre välstånd.
Till exempel, när man kunde gå över från handkraft till att använda dragdjur så sänkte man energikostnaden, och höjde därmed välståndet. Likaså när man gick över från dragdjur till ångmaskiner. Sänkt energikostnad, vilket betydde högre välstånd.
Att spara energi på samhällsnivå innebär att man måste acceptera att samhället blir fattigare.