EYOF, Banská Bystrica 2022, 25-30 juli
Sommarupplagan av europeiska ungdoms-OS avgörs i Banská Bystrica i Slovakien 25-30 juli.
I denna upplaga är det elva idrotter med: badminton, basket, cykel, friidrott, gymnastik, handboll, judo, simning, tennis och volleyboll. Sverige deltar i sju av dessa (badminton, cykel, friidrott, gymnastik, judo, simning, tennis).
Svenska truppen:
Badminton: Sofia Strömvall (singel, mixeddubbel), Romeo Makboul (singel, mixeddubbel)
Cykel: Linus Larsson, Gustav Magnusson, Anna Söderqvist (tempolopp, linjelopp)
Friidrott: Jacob-Semb Larsson (stav), Ester Mägi Theorin (2000mh), Wilma Ehrnborg (1500m), Linne Eanglund (200m), Patricia Kamga (slägga), Esther Sahlqvist (100mh), Samuel Jönsson (400mh), Karl Ottfalk (3000m), William Trulsson (200m)
Gymnastik: Elina Gravin, Luis il-Sung Melander, Jonathan Smith, Jacob Söderqvist
Judo: Ingrid Nilsson (70kg), Alfred Velut (90kg)
Simning: Axel Gladher (100 och 200 bröst), Hugo Swanson (100 och 200 bröst), Emmy Hällkvist (50 och 100 frism, 100 fjäril), Isabella Nilsson (50 frisim, 100 och 200 rygg)
Tennis: Linea Bajraliu (singel, mixeddubbel), Patrik Munkhammar (singel, mixeddubbel)
Kan vara vanskligt att följa EYOF då det ofta är svårare att hitta anmälningslistor och man använder sig av någon hemsnickrad resultattjänst. En del idrotter kan dock följas via någon reguljär resultattjänst.
http://www.eyof.org/2022-summer-banska-bystrica/
https://eyof2022.com/en/
Svensk tävlingsguide: https://sok.se/olympiska-spel/tavlin...ngsguiden.html
Tidsprogram: https://eyof2022.com/en/schedule/
Tidsprogram och resultat (alla idrotter): https://results.eyof2022.com
Livestreaming:
Slovakisk tv (RTVS): https://www.rtvs.sk/televizia/program/19190/341636
EYOF.tv: https://eyof.tv/
EYOF Banska Bystrica youtube: https://www.youtube.com/channel/UCVf...uBi1m3ThgJp-vw
Simningen kan eventuellt också följas via https://live.swimrankings.net/34209/ (resultat)
Jag kommer själv främst följa simningen och friidrotten men möjligt att jag kollar till de övriga idrotterna också.
Sommarupplagan av europeiska ungdoms-OS avgörs i Banská Bystrica i Slovakien 25-30 juli.
I denna upplaga är det elva idrotter med: badminton, basket, cykel, friidrott, gymnastik, handboll, judo, simning, tennis och volleyboll. Sverige deltar i sju av dessa (badminton, cykel, friidrott, gymnastik, judo, simning, tennis).
Svenska truppen:
Badminton: Sofia Strömvall (singel, mixeddubbel), Romeo Makboul (singel, mixeddubbel)
Cykel: Linus Larsson, Gustav Magnusson, Anna Söderqvist (tempolopp, linjelopp)
Friidrott: Jacob-Semb Larsson (stav), Ester Mägi Theorin (2000mh), Wilma Ehrnborg (1500m), Linne Eanglund (200m), Patricia Kamga (slägga), Esther Sahlqvist (100mh), Samuel Jönsson (400mh), Karl Ottfalk (3000m), William Trulsson (200m)
Gymnastik: Elina Gravin, Luis il-Sung Melander, Jonathan Smith, Jacob Söderqvist
Judo: Ingrid Nilsson (70kg), Alfred Velut (90kg)
Simning: Axel Gladher (100 och 200 bröst), Hugo Swanson (100 och 200 bröst), Emmy Hällkvist (50 och 100 frism, 100 fjäril), Isabella Nilsson (50 frisim, 100 och 200 rygg)
Tennis: Linea Bajraliu (singel, mixeddubbel), Patrik Munkhammar (singel, mixeddubbel)
Kan vara vanskligt att följa EYOF då det ofta är svårare att hitta anmälningslistor och man använder sig av någon hemsnickrad resultattjänst. En del idrotter kan dock följas via någon reguljär resultattjänst.
http://www.eyof.org/2022-summer-banska-bystrica/
https://eyof2022.com/en/
Svensk tävlingsguide: https://sok.se/olympiska-spel/tavlin...ngsguiden.html
Tidsprogram: https://eyof2022.com/en/schedule/
Tidsprogram och resultat (alla idrotter): https://results.eyof2022.com
Livestreaming:
Slovakisk tv (RTVS): https://www.rtvs.sk/televizia/program/19190/341636
EYOF.tv: https://eyof.tv/
EYOF Banska Bystrica youtube: https://www.youtube.com/channel/UCVf...uBi1m3ThgJp-vw
Simningen kan eventuellt också följas via https://live.swimrankings.net/34209/ (resultat)
Jag kommer själv främst följa simningen och friidrotten men möjligt att jag kollar till de övriga idrotterna också.