Citat:
Ursprungligen postat av
Kirk.Douglas
Givetvis kommer priserna gå ner, beroende på marknadsläget. En butik vill sälja så mycket varor som möjligt och eftersom (tack och lov) folks löner inte har stuckit iväg har folk inte mer pengar att handla för. Så jo självklart kommer priserna gå ner till samma nivåer och kanske lägre.
Men jag tror inte jag är den enda som skriker nu åt facket hur viktigt det är att årets löner ökas extra mycket. Visst, jag kommer ändå ha en individuell löneförhandling, men när priserna sticker iväg som dom gör så måste lönerna öka desto mer.
Jo jag vet, det späder i så fall på inflaltionen, men vem vill ligga på ruinens brant och inte ha råd till något alls? Självklart vill man ha märkbart mer i lön för att orka med den här skiten.