Det borde gå under det numera så festliga begreppet "funkofobi". En gång diagnosticerades jag med:
Citat:
F19.9 - Psykisk störning och beteendestörning orsakad av flera droger i kombination och av andra psykoaktiva substanser, ospecificerad
http://icd.internetmedicin.se/diagno...torningar.html
Från ICD-10 av en psykiater. Det räknas som ett sjukdomstillstånd, o jag fick ett sjukintyg där jag bad om att inte lämna fullständig diagnos till min arbetsgivare, utan bara till Försäkringskassan, vilket man har rätt till.
ICD-10: International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems (ICD) är Världshälsoorganisationens (WHO:s) klassificeringssystem för olika diagnoser. ICD är den accepterade metoden att klassificera sjukdomar för epidemiologiska, statistiska och diagnostiska syften.
https://sv.wikipedia.org/wiki/ICD
Klart narkomaner ska innefattas av alfabetet också, så att det blir HBTQIAPK+, K som i Knarkofiler! Lär barnen injicera intravenöst redan i lågstadiet, där man nu påtvingar dom all genusvetenskap. Det kan väl knappast vara värre?
EDIT: Det krävs ju en hel del från en om man ska få ett sjukintyg för F19-serien, det är inte bara att punda på o bli sjukskriven för det. Jag fick acceptera att gå med på behandling o lämna in alla mina droger jag hade.