Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-07-02, 19:15
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skadan
Försök inte ens förstå detta. Tidsparadoxer går inte ihop.


Jag tittar nu på genysis nr 5 i ordningen, enligt Wikipedia en typ av ”reboot” oavsett vad

Citera
2022-07-02, 19:16
  #38
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BavarianBeetle
Kyle behöver inte ha varit Johns pappa den första gången. 'James' knullar Sarah i fittan - hon föder en annan John Connor - han skickar tillbaka Kyle - Kyle knullar Sarah i fittan - hon föder den John Connor vi ser i filmerna. När det väl har hänt så kan loopen pågå i evighet.

Den köper jag inte riktigt, får du hade ju Connor inte varit samma person med en pappa som med en annan . Inte för att det är mer logistiskt än min första fundering men haha.
Citera
2022-07-02, 19:39
  #39
Medlem
Starbacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.skalmanski
Kyle Reese är född 2004 och skickas tillbaka i tiden år 2029 till 1984 där han knullar Sarah och är far till john Connor, sedan dör han. År 2029 när han skickas tillbaka har han tekniskt sett redan fött John Connor fast han har inget minne av det då det inte har hänt än för personen född 2004.

Oam han hade dött 1984 innan han sätter på Sarah Connor, DÅ hade vi haft ett stort problem.

Du har rätt. Det är nåt mysko med hela skiten som jag inte orkar fördjupa mej i.
Citera
2022-07-02, 20:54
  #40
Medlem
Fimbulramns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister
Som T-800, som skulle vara en massproducerad robot. Den innehåller nån slags syntetiserat tal. Men när de utvecklade talet, varför bemödade de sig att programmera den att tala engelska med tysk brytning?.

Det är väl ändå fullt förståeligt att mördarrobotar från framtiden bryter på tyska? Om inte så förklaras det som sagt i Terminator 3:

https://youtu.be/kayFrIR-Qfw

Citat:
Ursprungligen postat av D-Block
Jag lever i världen att tiden är ”linjär” det finns bara en. Kanske tänkte Cameron när han gjorde filmen att det fanns flera olika tider osv.

En linjär tidslinje ställer definitivt till det. Vem skaffar Sarah barn med 1984? Ingen alls, hon förblir barnlös eller skaffar barn med någon annan. Då finns inte John. Kriget startar men utan John. Ingen kan skicka tillbaka Kyle. En alternativ tidslinje löser inte problemet. Orsak och verkan gäller i en linjär tid.

I en icke linjär tidslinje där tidsresor kan åtsidosätta linjär orsak och verkan uppstår Kyle 1984 eftersom kriget och John skulle finnas. Kyle måste dyka upp 1984 och skapa John. Allt är redan förutbestämt, allt händer egentligen samtidigt. Allt har redan hänt. Som en matematisk ekvation. Ekvationen finns hela tiden. Du upplever bara de olika stegen i ekvationen när du själv observerar dem och tänker på dem. Tiden upplevs bara av åskådaren men ekvationen är alltid densamma.

Varför sa då John att ödet inte är förutbestämt? Enbart för att motivera Sarah att ta de nödvändiga stegen. Han säger att ödet inte är förutbestämt, att hon kan ändra framtiden för att hon behöver förbereda John. John vet om att detta är en lögn då han i samma meddelande säger att om hon inte gör detta kommer han inte finnas.

Ovanstående gör inte filmen särskilt underhållande. Bättre med ett budskap som inspirerar och motiverar.

Alternativet som jag nämnde kanske också behöver förklaras. En "rouge AI" eller en del av Skynet som vill att människa och maskin ska leva i samexistens ser till att människorna i framtiden skickar tillbaka Kyle till 1984 för att skapa en ledare som kan arbeta för denna AI's mål. Denna del av Skynet "skapar" John! Tänk på den en stund :-)
Citera
2022-07-02, 21:56
  #41
Medlem
fluffypuffys avatar
Problemet är att du utgår från en linjär tidslinje.
Om du istället ser verkligheten som att all dåtid som nutid och framtid redan existerar och att vi här och just nu bara upplever 2022 som "vårat nu" så blir logiken med tidsresor i filmer mycket enklare att förstå.

Jag ser på det viset inga luckor alls i logiken med terminator 1 eller 2.
__________________
Senast redigerad av fluffypuffy 2022-07-02 kl. 22:06.
Citera
2022-07-02, 23:26
  #42
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av D-Block
Jag förstår fortfarande inte, för i framtiden hade ju inte ens Connor funnits. Någon som inte finns kan ju inte skicka tillbaka någon i tiden så att säga.
För vad jag Förstog i 1.an så är det just Connor som skickar Kyle för att skydda Sarah?

Dessa filmer med tidsresor är inget för mig alltså.
Det är ju egentligen Sarah som är den viktigaste personen för det är bara hon som kan föda Connor.

Hatar också filmer med tidsresor, den där filmen med Leonardo dicaprio som heter inception när han reser i tiden är nog den sämsta film jag har sett.
Citera
2022-07-02, 23:34
  #43
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av D-Block
Ser många missar rent generellt i film serien som inte går ihop.

Usch. Inte bra att bli gammal.


Aja då har jag fått lite förklaringar, uppskattar det fb!
Det är sjukt egentligen att filmerna gått så bra trots att ingen förstår handlingen.
Jag är en av dom som älskar T2 ändå.
Citera
2022-07-02, 23:35
  #44
Medlem
Då har jag sett alla 5-6 T filmer och


Men förjävla tur att man kunde sträckkolla på alla filmer, hade varit ett helvete och se T1 på bio på 80-talet och fått vänta till 10-20 talet för att förstå, och få svar på min frågeställning.

Nu irriterar jag mig mer på att soundtracket knappt nyttjas förutom eftertexterna efter T2. Det är en bortglömd sida av en bra film, en bra theme.
Citera
2022-07-02, 23:45
  #45
Medlem
karlsoons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MagisterBister

Den håller för precis vad som helst. Varför behöver den då ha hjälm på sig när den kör motorcykel?

Den verkar vara gjord av någon typ av kvicksilverlegering, så den borde väga ungefär ett ton. När den sitter på en motorcykel borde fjädringen vara i botten, om motorcykeln alls hade hållit. Ändå orkar den köra uppför trappor som ingenting.

Det där stålverket på slutet - varför är det i full produktion men inte en människa jobbar där?

Så paradoxala tidsresor är det minsta problemet med de filmerna.

Hjälm har han för att till en början inte dra på sig uppmärksamhet vilket går mindre bra.
T 1000 har en kropp av lättmetall och väger max runt 100 kg. Han är ju väldigt liten får du tänka på. Alla på stålverket drar ju när ena arbetar trycker på larmet att alla ska dra därifrån.

Måste varit länge sedan du såg den filmen.
Citera
2022-07-02, 23:54
  #46
Medlem
jag har alltid sett det som att john connor vet hur han blev till, och var därför tvungen i framtiden att skicka sin egna far tillbaka i tiden för att existera. dvs inte rubba tidsordningen. Synd att tv-serien lades ned förresten.
Citera
2022-07-03, 00:32
  #47
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av D-Block
Jag har ett problem inte tänkt på det tidigare trots den vidriga film nörden jag är, eller så är jag helt enkelt för bakfull, men får inte ihop 1.an och 2.an.
Eller jo det får jag ju, men får inte alls ihop det där med att i 1.an så skickas sergeant KYLE tillbaka i tiden för att skydda Sarah för hon ska i framtiden föda en viktig person i kriget längre fram, och det är den viktiga personen som skickat sergeant KYLE för att skydda Sarah.
Sen kommer ”twisten” att KYLE sätter på Sarah, han dör, och hon är gravid och föder den viktiga personen, Connor…..

Min poäng är, KYLE kunde ju inte skickas av den viktiga personen Connor från första början, för han fanns ju inte, för KYLE har ju inte satt på Sarah än.

Jag förstår att alla filmer har svaga storys, men detta får jag verkligen inte ihop, är den historia som bara går runt runt runt runt.
Det är ju ändå en viktig del av själva filmen, så någon får gärna förklara för dumhuvudet här.

Som tonåring för 20 år sen älska man T1 och T2 och nu när jag på bakfyllan ser båda, får jag verkligen inte ihop det just nu.
Ber om ursäkt om jag missat något solklart.
Det är film. Lite som att inte förstå Star Wars: hur kan ett ljussvärd ens fungera. Hur kan en genererad ljus-stapel ha en fysisk massa, och stoppas tvärt efter någon meter i tomma luften bara. :P

Så 'Kyle kunde inte skickas bakåt i tiden av Connor, för han fanns inte'? Både syftningsfel och tidsfel där. Vem fanns inte? och varför inte?

En ledtråd till den linjära tidsuppfattning vi alla lever med, är att vilken tidpunkt man än talar om, är upprinnelsen av allt det som som föregått den. Och såvitt vi förstår tid så kan inget fysiskt föremål (människa) samextistera vid två olika tidpunkter eller i två olika händelseutvecklingar samtidigt, eftersom det kräver fysisk närvaro på två olika platser samtidigt.

För mig är det inte svårt att få ihop alls. 1984, Sarah och Kyle är ihop och det ger upphov till Connor 84/85 nån gång. Kyle föds gissningsvis kanske 15 år senare, och därifrån lever han kanske 30 år framåt, med Connor. Tidsresan gör bara att han lever ut sin sista vecka i en tid innan han själv kommer födas.
Allt annat är helt enkelt linjärt. Connor föds 84/85 typ, och när Kyle föds så är Connor då ca 15 år eller så. Ytterligare ca 30 år senare, skickas Kyle tillbaka i tiden, av Connor, vilket (som vi redan vet) är anledningen till efterföljande händelseförlopp. Simple.

Men det finns många andra idiotier. T.ex. varför ska robotarna skicka en terminator tillbaka i tiden för att hindra Connor att bli till? Det faktum att Connor faktiskt finns runt 2030 - dvs det faktum att saker och ting är som dom är, då när robotarna bestämmer sig för att skicka någon bakåt i tiden - det faktumet visar ju tydligt vilken föregående händelseutveckling som redan utspelat sig. Så det spelar ingen roll vad eller vem dom skickar tillbaka. Hade den terminatorn lyckats hade ju inget varit så som det faktiskt är där och då. Att det är så, är ju resultatet av föregående historik. Så det finns ingen poäng med att skicka någon tillbaka i tiden. Utkomsten är ju redan känd: Just take a look around.
__________________
Senast redigerad av Robbinist 2022-07-03 kl. 01:21.
Citera
2022-07-03, 00:32
  #48
Medlem
JeffDaviss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av D-Block

Är det inte så enkelt att för varje gång någon reser i tiden skapas en parallell tidslinje som smälter samman med den tidslinje man väljer att resa till?

Ta Tillbaka till framtiden. Där reser ju Marty tillbaka i tiden och nästan hånglar upp sin egen morsa. Det är inget konstigt med det eftersom han både existerar som vuxen person OCH som spermie i sin farsas pung i den verklighet han öppnat.

Jag har alltid tyckt att det är ännu konstigare att robotarna endast skickar EN mördarrobot för att döda Sarah. Varför inte skicka tio? Har de inte råd eller?
__________________
Senast redigerad av JeffDavis 2022-07-03 kl. 00:44.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback