Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-07-02, 19:22
  #205
Medlem
Barentss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av cirruspe
Så mycket fel i denna tråd så vet inte vad jag ska börja.

SAS piloter var en gång i tiden bra betalda. Men efter decennier av nedmontering så är de bland de sämst betalda i Europa. Många pilot tjänster i Afrika betalar mer än hos SAS.

Ingångslönen innan Pandemin låg på 30000 sek/mån. Med kaptenstillägg runt 60000.
Idag är de lönerna troligtvis lägre. Såg man letade kaptener till sitt dotterbolag för 50000/mån.
Som jämförelse tjänar en Ryan kapten ca 120 000/sek mån och jobbar mindre med fast 5 på 4 av schema.

Dags att lägga ner gamla fördomar om SAS. Dessutom handlar inte denna strejk om löner utan rätten till kollektivavtal. Strejken är större än SAS, snart kommer du också tvingas anställas på ditt kontor genom ett brevlådebolag i ett skatteparadis.
Ser att snittlönen är 70k. I så fall kanske de äldre tjänar 140k? Och i så fall trollar du.
https://yrkeskollen.se/lonestatistik/pilot/
Citera
2022-07-02, 19:29
  #206
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Barents
Ser att snittlönen är 70k. I så fall kanske de äldre tjänar 140k? Och i så fall trollar du.
https://yrkeskollen.se/lonestatistik/pilot/

Det är precis därför de strejkar, de kan aldrig få dessa löner hos någon annan arbetsgivare så deras enda möjlighet att höja lönen är utpressning genom strejk.

De äldre har löner som är anpassade till guld-åren då det var långt högre biljettpriser men de kan inte acceptera den nya verkligheten. Istället pekar de på de yngres villkor som är mer anpassade till dagens situation och så påstår de att lönerna inte alls är bra. Detta är att medvetet skapa en falsk bild av verkligheten för att få sympatier från kunder och skattebetalare.
Citera
2022-07-02, 19:33
  #207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnDumSosse
Som alla jobb är de få jobb som faktiskt är högstatusjobb längre. Förstår helt och hållet varför de strejkar. Känner själv några piloter som jobbar häcken av sig för en riktig skitlön. Det fungerar inte längre med sosse-tänket att folk ska jobba häcken av sig när vi har hyperstagflation och allt kostar som fan. Jag kan ta mig som exempel också som jobbade som läkare här i Sverige för ett gäng år sedan. I början av min karriär infann jag mig i att ha samma lön som en heltidsarbetande kassör på en matbutik trots att jag jobbade ungefär 18 h per dygn. Tillslut insåg jag att hur jävla sjukt det var och valde att göra något åt det och flyttade ifrån sketna Sverige. Nu har jag en lön som står i relation till det jobb jag faktiskt utför och är mer än nöjd. Detta är nog applicerbart på de flesta yrkersgrupper och piloter har som sagt idag jävligt usel lön i relation till alla uppoffringar de gör och den tid de arbetar såvida du inte är kapten vilket tar sjuhelvetes lång tid att nå.

Sen har jag förstått att pilotstrejken även är en solidarisk handling av de piloter som fortfarande jobbar kvar gentemot de 450 piloter som fick sparken under pandemin. Man vill visa att de på inget sätt är ok att behandla anställda som boskap som förs till slakt när man väl behagar. Precis samma skit som i svenska sjukvården där man t ex på Karolinska Institutet avskedade hundratals läkare och sjuksköterskor när de hade jobbat häcken av sig för minimalt betalt när smittspridningen minskade i samhället. Det gick några månader och smittspridningen tog fart igen, trycket blev outhärdligt för de som inte hade blivit sparkade, så då valde man att seriöst ringa upp alla de man sparkat och behandlat som boskap för att fråga om de kunde vara schyssta och komma tillbaka igen. JÄVLA SOZZERI.
Människor är människor och det finns en gräns för vad man tål.

Btw, kalla piloter för busschaufförer luften, kan delvis hålla med. Men du downplayar hela deras yrke genom att säga att ta några busschaufförer och lär upp dom att flyga plan. Att vara pilot handlar så jävla mkt mer än att just styra planet. Om du inte förstår det på egen hand så förstår du fan inte mkt. Men för all del åk till rwanda och sätt dig själv på ett plan du och din familj som flygs av en pilot som vet hur man styr en buss och ett plan men saknar all annan förmåga som behövs för att lyfta, landa, kartläsning, säkerhet inför start och landning med all annan trafik i luften och på landningsbanan, vad som ska göras om en av alla miljontals fel inträffar osv osv. Rätt så stor skillnad om ett allvarligt fel inträffar flera tusen meter över marken än att rulla några hjul på marken.

Vilket osammanhängande snömos du fick ihop där. Har du tullat på läkarspriten ikväll? Diskussionen handlar inte om sjukvården i allmänhet och i synnerhet inte om vad du fick för ersättning som läkare i början på din karriär
Citera
2022-07-02, 19:35
  #208
Medlem
quts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bonnker
Vad är det för snöflingor SAS anställer? De strejkar för jämnan och verkar aldrig nöjda med någonting. Klart det går dåligt för företaget med sådan personal. Ge dem foten och anställ några riktiga arbetare istället.

När det kommer till piloterna verkar de extra känsliga. Tror de att de har ett högstatusjobb eller? De är busschaufförer i luften. Avskeda alla piloter, träna upp några busschaufförer utan ohemula anspråk och ratta planen med dessa omskolade busschaffisar så slipper vi den här strejksoppan.

”Stor pilotstrejk närmar sig: ”Vore katastrofalt”” https://www.aftonbladet.se/minekonom...-000-resenarer
Vad är det med SAS som inte löser problemet.
Citera
2022-07-02, 19:37
  #209
Medlem
EnDumSosses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bonnker
Vilket osammanhängande snömos du fick ihop där. Har du tullat på läkarspriten ikväll? Diskussionen handlar inte om sjukvården i allmänhet och i synnerhet inte om vad du fick för ersättning som läkare i början på din karriär
Det är upp till läsaren att avgöra om det var snömos eller inte, så jag respekterar din åsikt.
Min poäng var att jag ser likheter mellan detta och hur man behandlar vårdpersonal i Sverige. Du behöver inte förstå den kopplingen men jag framförde den för att jag tycker att det belyser en del av problemet.
Citera
2022-07-02, 19:38
  #210
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av qut
Vad är det med SAS som inte löser problemet.

Det som är med dem är deras personal som är illojala och skiter i att företaget skadas. De har i alla år räknat med att de statliga ägarna ska skjuta till mer pengar när de inte klarar av att stå på egna ben.
Citera
2022-07-02, 19:41
  #211
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bonnker
Visst får de strejka, men de borde förstå att allt bara blir sämre av det. Ju bättre villkor de får desto tidigare går SAS i graven.

VDn har tydligen 13 miljoner om året hörde jag, där skulle man ju kunna kapa lite.
Om de anställda bara konstant ska foga sig efter ledningens inkompetenta whims och infall blir det nog inget vidare företagsklimat... blir missnöjd kompetens under en maktfullkomlig ledning som mjölkar företaget i värsta fall. SAS har väl också påverkats väldigt negativt av miljöskatter och konstig politik rätt länge... så det är kanske inte så förvånande att de inte frodas?
Piloter måste hursomhelst vara väldigt kompetenta det är ju liksom en grundförutsättning för att ens kunna driva ett flygbolag, de är inga "busschaufförer i luften" direkt.
__________________
Senast redigerad av Beach2021-TOPPform 2022-07-02 kl. 19:52.
Citera
2022-07-02, 19:41
  #212
Avstängd
De går på knäna.
Citera
2022-07-02, 19:44
  #213
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av B-a-c-k-f-l-a-s-h
De går på knäna.

Möjligt, flyger gör de iallafall inte.
Citera
2022-07-02, 19:45
  #214
Medlem
quts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av m.g.t.o.w
Det som är med dem är deras personal som är illojala och skiter i att företaget skadas. De har i alla år räknat med att de statliga ägarna ska skjuta till mer pengar när de inte klarar av att stå på egna ben.
Ta reda på varför personalen inte är nöjda om du vill diskutera, Ryanair är det också strejk så nått galet är det med branchen.
Citera
2022-07-02, 19:46
  #215
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av qut
Ta reda på varför personalen inte är nöjda om du vill diskutera, Ryanair är det också strejk så nått galet är det med branchen.

Ta reda på varför personalen inte klarar av att skapa vinst till aktieägarna.
Citera
2022-07-02, 19:47
  #216
Medlem
ksvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av m.g.t.o.w
Med den personalkulturen som finns där kan företaget aldrig bli friskt så en företagsrekonstruktion är meningslös, men det spåret kan de förstås ändå hamna i innan konkursen. Nej företaget är så sjukt, ruttet inifrån, så konkurs är det bästa.
Flygbolag som British Airways och flera andra stora europeiska har lyckats med övergången från att vara statligt verk till att bli helt privata och moderna företagskoncerner, så omöjligt är det inte. Andra som Alitalia och SABENA klarade det inte.

Men det kräver en stark ägare som tillsätter en modern och kompetent ledning som inspirerar och leder från täten.

Inte en ledning som år ut och år in lägger hela sin energi att försöka splittra sin personal och försöka spela ut dem mot varandra. Leda bakifrån genom att hota att skjuta sina egna i ryggen.
De flesta fungerande företag gör regelbundna undersökningar om hur personalen mår och hur förtroendet för ledningen ser ut. Det har SAS slutat med då endast några procent av deras personal har förtroende för egna bolagets ledning. Det är remarkabelt uselt.


Konkurs är för övrigt inte något osannolikt utfall även om den här konflikten når en lösning.
SAS har ett börsvärde på 4,7 Mdr men har räntebärande skulder på 30 Mkr.
De behöver inte bara omvandla en stor andel av lånen till aktier utan kommer även behöva ta in 9 Mdr genom nyemission.
AFV:s eminente chefredaktör Peter Benson skrev en bra artikel om det omöjliga i detta.
https://www.affarsvarlden.se/kronika...-raddningsplan
Citat:
BETALA 30 OCH FÅ 16

För att överleva behövs även starkare finanser. SAS ledning går ut hårt med en ambition att stärka det egna kapitalet med 30 miljarder kronor fördelat på minst 9,5 miljarder i nyemission och cirka 20 miljarder i konvertering av skulder till aktier.

Problemet är att den matten inte alls går ihop med att SAS när allt är sagt och gjort rimligen inte kommer vara värt mer än cirka 16 miljarder kronor, enligt min servettkalkyl.
Räknar man extremt optimistiskt med att SAS någon gång i framtiden kan återgå till sin bästa vinstmarginal på 10 år och sin tidigare rekordomsättning kan man motivera ett börsvärde om 16 Mdr.
Förstås helt osannolikt på dagens konkurrensutsatta marknad men vem skulle vilja betala 30 Mdr i dagsläget för något som på sin höjd är värt 16?

Det är vad de hoppas uppnå med den kommande företagsrekonstruktionen. Lyckas inte det blir det regelrätt konkurs.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback