Citat:
Ursprungligen postat av
Tom.Of.Finland
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/g...oll-rysk-krona
Vad tycker ni?
Allt som kopplas med Ryssland plockas bort nu då det helt enkelt säljs inte eller man vill inte sälja för att rysk kultur ska inte påverka väst. Väst ska vara väst. Punkt. Så låter logiken.
Är detta en början på allt som är ryskt kommer få noll värde i framtiden, lika väl som afrikansk och arabisk kultur är liksom "ööhhh vadå??" hos väst-folket?
Hur reagerar Ryssland på att dom suddas ut?
Omöjligt svara då svarsalternativen båda utgår från ett neocon-perspektiv, jämte annat dumt.
Alt 1) Frågan bestämmer varför en person ska anses att rysk kultur krossas, nämligen det ovärdigt beskyllandet att den är våldsam. Ogillar man rysk kultur och inte vill va i den - då alt 2 säger man vill det - måste man alltså svara att man önskar den krossas.
Alt 2) Om man gillar rysk kultur och delar allt i den men även anser att väst implementerar den, först då tycker man väst ska tillåta rysk kultur att existera.
Tycker admin borde radera tråden då den dels har nämnda problem och inte tillför något (igen av Tom såklart) utan är rysshatar-sekterism, trams. (Antar jag varnas nu igen, då jag tycker slika trådar bör rensas bort. Toms vänner moderatorerna... Sett väldigt många föreslå att trådar slängs, vilka då slängts och den som föreslog det knappast varnats. )