Citat:
Jävligt märkligt att de kan hamna i samma grupp och dessutom mötas i den första kvalmatchen till EM.
Gli Azzurri har problem med anfallet och försvaret. Mittfältet kan dock vara världens bästa, även om man ikväll ställer upp med Jorginho. Jag vill ha Tonali på planen. Men ett ganska intressant lag.
Donnarumma; Di Lorenzo, Acerbi, Toloi, Spinazzola; Barella, Jorginho, Verratti; Berardi, Retegui, Pellegrini
Gli Azzurri har problem med anfallet och försvaret. Mittfältet kan dock vara världens bästa, även om man ikväll ställer upp med Jorginho. Jag vill ha Tonali på planen. Men ett ganska intressant lag.
Donnarumma; Di Lorenzo, Acerbi, Toloi, Spinazzola; Barella, Jorginho, Verratti; Berardi, Retegui, Pellegrini
Barella är given på mittfältet, måste vara topp 3 mittfältare serie A. Det jag inte gillar är när jorginho och verratti är på plan samtidigt. Det blir väldigt mycket duttande med boll. Ser hellre locatelli på mezzala positionen.
Vad har hänt? Hur kunde inte ens locatelli vara på bänken mot England. Även pessina gjorde det mycket bra som inhoppare under EM. Locatelli började ju som mezzala pga verratti var skadad första matcherna i EM. Jag tycker spelet såg sämre ut med verratti på planen under EM. Snackar om det EM som italien vann.
Det blir ett rakare spel när en mer offensivt lagd spelare som löper mer på djupet spelar istället för verratti. Även pessina gjorde det bra under EM på den postionen
Kollade statistiken för italien ett skott på mål och ett mål. Verkar helt uddlöst framåt. Att inte kunna forcera bättre med en man mer i ca 15 min med tilläggs tid efter att England dragit på sig ett rött kort är pinsamt.
Acerbi och toloi som mittbackar. Mittbackar som varit italiens signum med en världsmålvakt. Vad ska man säga, både toloi och acerbi är inga medelmåttor men de ska vara max 3e eller 4e val som mittbackar. Toloi har agerat såväl inhoppare som mittback och som ytterback så det är nödens lag att han startar som mittback. Likaså acerbi har tidigare varit inhopp som mittback.
Scalvini i atalanta verkar vara en yngling på mitt back postionen på uppgång. Kan han bli något framöver det får tiden utvisa.
Spinazzola och di Lorenzo tycker jag gör det bra. Speciellt spinazzola om han hittar tillbaka till så bra som vi vet han kan vara när han flyger fram som en ångvält. Di Lorenzo känns lite mer defensivt slipad istället.
Retegui aldrig hört talas om men mål gjorde han iaf. Det gamla vanliga problemet som italien tampats med i många år nu, ingen klass striker. Den postionen har italien lidit extremt på. Helt klart varit sämsta posionen väldigt länge.
Berardi blandar och ger en bra dag så kan han hitta på vad som helst. Pellegrini för dålig koll på för att kunna uttala mig om.
Någon som såg matchen på någon kanal? Var det så tafatt som statistiken säger.
__________________
Senast redigerad av Magica-Lazio 2023-03-24 kl. 05:17.
Senast redigerad av Magica-Lazio 2023-03-24 kl. 05:17.
