Citat:
Ursprungligen postat av
Tarrou
Gäller möjligtvis en liten klick anställda. Den stora majoriteten vill ha ett någorlunda stimulerande jobb som möjliggör ett bekvämt liv.
Hittills har de anställda missat att det till slut är arbetsgivarna som bestämmer, gäller även curlade millennials.
Gäller verkligen inte en liten klick anställda. Det är vanligare än vad du tror bland konsult och bemanningsföretag. Det är något dom lockar med.
Arbetsgivarna bestämmer, absolut. Jobbigt bara när värdefull kompetens drar till konkurrenten eller flyttar till andra länder
Sverige är inte längre vad det en gång var.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tarrou
Som andra har påpekat i tråden är det betydligt fler företag än Tesla som vill ha tillbaks de anställda till kontoret. Men, de postar inga inlägg på LinkedIn gällande sin förändrade policy.
Klart dom inte postar det för då framstår företaget som skit och inte alls attraktivt.