Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 9
  • 10
2022-06-19, 04:34
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoggeGogelius
Jo, en av mina käpphästar.... som jag fått utstå mkt spott och spe här på forat för.... Sedan millennieskiftet har KPI stigit med (minns inte exakt) 30-någonting procent - samtidigt har ALLT jag kunnat kolla, försäkringar, avgift på borätt, priset på en dosa grov, etc etc etc - allt har mer än fördubblats...

Inte riktigt en hemlighet, bara folk som är verklighetsfrånvända. Folk verkar inte riktigt greppa att en stor del av värdeökningen på bostäder kommer ha varit kopplat till inflationen, precis som börsen. Men då man inte mäter värdeökningar på bostäder som man borde, utan har något medelvärde kopplat till räntekostnader, så missas extremt mycket.

SCB snittar värdeökningen på bostäder med 5-6% per år, men tittar man tillbaka så har ökningen varit lite drygt 600% i riket de senaste 10 åren.

Sedan har man ju inte heller med börsutvecklingen, där mycket av pengarna givetvis rör sig. Rika människor som får x antal miljoner till går ju inte och köper 10 ostar, 15 cyklar och sju PS5or. Nej, man slänger givetvis in det på börsen och låter pengarna växa.

I slutändan är inflationsmätningen ett instrument kantat av fiffel och fusk, vilket också gör att realobligationer inte är direkt attraktiva då man ändå förlorar purchasing power av att äga dem.

http://www.shadowstats.com/imgs/sgs-...d&t=1654868736

Shadowstats jämför nuvarande inflation mot hur man räknade innan och då hade USA klockat in på trevliga 17%. Mycket närmare verkligheten, men någonting som fått huvuden att rulla då inflation verkligen är politisk kryptonit.

17% inflation i en bear market och lågkonjunktur, snacka om kapitalförstörelse.
Citera
2022-06-19, 09:11
  #110
Medlem
CathelynWajlds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av burzi
Det kan den inte. Inflationen kan inte "rätta till sig". Ser du väl?

Nu går vi in i recession och stagflation. Hyperinflation inom ett år.

The Great Depression, för 90 år sedan, var som en "walk in the park" i jämförelse med vad vi nu har framför oss. Var och en måste förbereda sig efter bästa förmåga.

Skaffa tillgångar som behåller sitt värde. En rejäl spade, exempelvis. Och utsäde och frön att kultivera i din lilla täppa. Riktiga tillgångar, således.



Ja, det borde vara uppenbart för de flesta nu. Nu när sedelpressarna gått varma och körts i botten under de senaste 30 månaderna. Worldwide. Ser nästan ut som detta scenario ingår i planen. I den globala agendan.

Och, titta här då! Här står det ju, svart på vitt, i världshistoriens kändaste bok som ingen har läst:

https://www.amazon.com/Agenda-21-Sum...s%2C222&sr=8-1
Citera
  • 9
  • 10

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback