Citat:
Ursprungligen postat av
GoranPong
Det är en sak att försvara sig inne i Ukraina men att attackera mål i Ryssland leder bara till att kriget riskerar att eskalera istället vilket är idiotiskt. Fast med en ledare som Zelensky kan det bara sluta med katastrof.
Det är just av den här anledningen som USA envist har vägrat (eller ibland prokrastinerat, vilket i praktiken blir samma sak) att ge Ukraina tillgång till long-range LMRS, som skulle kunna nå in i Ryssland på riktigt. Man vill inte ta den risken helt enkelt. Kiev ses som ibland omdömeslösa och alltför trigger-happy.
I det aktuella fallet ligger staden bara runt 50 km från gränsen mot Ukraina, och det handlar om nordgränsen där Ukraina har full kontroll hela vägen fram, inte Donbass. Det behövdes alltså inte några long-rangers, men det finns också ganska få "lämpliga" ryska mål så pass nära gränsen eller fronten. Skadorna av den här träffen verkar heller inte ha blivit så omfattande.
Under tiden har Ryssland och de båda utbrytarrepublikerna i stort sett
tagit hela Donbass. I princip det enda som återstår är en mindre del av Severodonetsk, som snart kommer att falla.