Citat:
Ursprungligen postat av
Bollenrullar
Din id'e är faktiskt inte så dum.
Det måste helt enkelt till någon form av motreaktion för att de styrande ska vakna och se verkligheten för alla oss som dagligen försöker dra in kapitalet till statskassan och att vi får mat på bordet.
Rent logiskt borde regeringen satt in motåtgärder mot de höga prishöjningarna.
Med det höga skattetryck vi har borde man (lätt) kunnat sänka skatt på livsmedel och energipriser.
Tack.
Problemet är att politikerna skapat massa hittepåjobb för att dölja arbetslösheten i den sk offantliga sektorn. Inte nog med att varje i det privata näringslivet hårt arbetande individ skall försörja en politiker, en vägarbetare, en lärare, en polis och en läkare som det var förr.
Idag skall man försörja en politiker och dess sekreterare och 3 kommunikatörer, 2 vägarbetare och 7 signalvakter som står och kollar så att bilarna verkligen stannar när ljuset slår om till rött, 6 transportledare som kör bakom och framför lastbilar som redan har varningen bred last, en halv lärare pga att en del är privatiserat men å andra sidan lär läraren ut 10% mot förr eftersom de skall spendera dagarna på att fylla i 46 olika datasystem som inte pratar med varandra, en polis som sitter och glor in i en skärm hela dagen utan att lyfta ett finger medan passköerna växer sig milslånga, en läkare och 108 olika undersköterskor varav 97st är arabisktalande. Förutom detta tillkommer ytterligare en arme av kommunikatörer, 783 personliga assistenter av utländsk härkomst som aktivt jobbar för att importera patienter från sina hemländer eller vårda varandra osv osv.
Förutom den offantliga sektorn skall du även skänka bidrag till olika utländska föreningar som t ex isis, ypg, pkk, hizbolla, talibanerna, al-quaida mfl. Du förväntas även via dina skattepengar försörja minst 3st somaliska 20 barnsfamiljer och 2 turkfamiljer. Sedan ska dina skattepengar även räcka till att subventionera 80% av lönen till de skötsamma invandrarna som faktiskt lyckats hitta ett riktigt jobb. Sedan en liten slant till felknullade svenska mammor som inte vet vem pappan till deras ungar är så att de kan få ett litet bostadsbidrag då deras usk lön inte räcker till hyran efter att de betalat skatten.
Nu kommer du även få betala för poitikernas fyrverkerier när de ska med i nato..
Sedan skall dina skattepengar gå till en armada advokater som jobbar natt och dag för att hålla adidasriddarna ute ur fängelsena och till riddarnas skadestånd som de belönas med efter att ha våldtagit ursprungsbefolkningen.
Vi har även en mena här stationerad i landet som kommer jämna swedistan med marken om bidragen sinar...
Jag hoppas det var svar på varför man inte lätt kan sänka skatten på mat och energi..