Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-11-17, 11:07
  #277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skrikrunkaren
Tyvärr har du fel. Singapore har fortfarande ett stort problem med droganvändning.
"Despite strict drug laws and strong deterrent efforts from the authorities, drug abuse in Singapore continues to be a problem."

Drogbruket och nya användare har stigit kraftigt trots deras extremt hårda lagar och deras brott mot mänskliga rättigheter.
"CNB’s latest figures show that the number of new drug abusers remains high."

Så, som dom flesta som är pålästa redan visste finns det ingen stark korrelation mellan hårda straff för droger och hur många som använder dem, även extremt hårda straff som I Singapore leder inte det heller det till ett "drogfritt" samhälle. Utan bara till mer död och mänskligt lidande.
Men eftersom du är ganska hjärntvättad kommer antagligen fakta inte få dig att ens överväga ett annat förhållningssätt.

https://www.thecabinsingapore.com.sg...-the-increase/

Fortfarande Singapores drogpolitik fungerar det gör den , räcker med att en person börjar för att öka på statistiken avsevärt , kan sträcka mig till att en sista sil ,
Citera
2023-11-17, 13:28
  #278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av stezt
Vad är deras motivering bakom det beslutet?
Är lite att läsa om detta i Bangkok Post. Verkar som det blir förslag till lagändring i december. Största parti i styrande koalition vill skärpa lagstiftningen likt det var tidigare. Medan näst största parti i koalitionen var de som såg till att cannabis blev avkriminaliserad och legaliserad. Tänker att båda partier behöver mötas på halva vägen i frågan.

https://www.bangkokpost.com/thailand...-rules-drafted
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback