Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2006-06-28, 23:05
  #25
Medlem
paymeinchorizos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Toivo
Ok, nu har du ondgjort dig över din egen dialekt, men jag vill nog gärna veta vad du retar dig på. Är det enbart satsmelodin och uttalet eller är det något annat. Just västgötska är faktiskt en av mina favoritdialekter tillsammans med östgötska. Visst finns det dialekter som låter lite "gnälliga", som t.ex. närkemål, men inte tycker jag illa om den för det. Nä, kom igen nu och lär dig tycka om din fina dialekt, hur "bred" den än är.

Haha, jag har alltid varit ond över min egen dialekt. Trots att jag inte pratar såå brett. Satsmelodin och uttalet är förjävligt, även jargongen som hör till.
Jag tycker även folk som pratar västgötska låter så jävla puckade, och som att dom inte har något att prata om egentligen utan fyller ut samtal med 'ha', som betyder 'ja', och 'he', som betyder 'nej'.
Citera
2006-06-29, 00:25
  #26
Medlem
Egon3s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av paymeinchorizo
... Jag tycker även folk som pratar västgötska låter så jävla puckade, och som att dom inte har något att prata om egentligen utan fyller ut samtal med 'ha', som betyder 'ja', och 'he', som betyder 'nej'.
Nja, både 'ha' och 'he' är väl oftast bekräftande, dvs 'ha' betyder »javisst« och 'he' betyder »visst inte«. Det är viktiga signaler i en social ordtennis.

Det är faktiskt ganska naturligt att i en sociolekt (som din västgötska tycks vara) välja varianter på bekräftelsesignaler. Signalerna 'ha' och 'he' kombineras nog med diverse kroppsspråk, lite ryck i ansiktsmuskler mm.

Signalen 'hmm' kan beroende på tonfallet vara både bekräftande och ifrågasättande.
Citera
2006-06-29, 15:27
  #27
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av paymeinchorizo
Haha, jag har alltid varit ond över min egen dialekt. Trots att jag inte pratar såå brett. Satsmelodin och uttalet är förjävligt, även jargongen som hör till.
Jag tycker även folk som pratar västgötska låter så jävla puckade, och som att dom inte har något att prata om egentligen utan fyller ut samtal med 'ha', som betyder 'ja', och 'he', som betyder 'nej'.
Så du menar att en dialekt kan göra att en människa låter dum? Hmmmm! Hur låter man dum? Vad är det som låter dumt? Om jag ska bedöma någon dialekt efter den principen blir det svårt, men stockholmska ligger bra till isf.
De olika ljuden finns ju lite var stans, t.ex. uppe i norrland där man sätter "en" framför mansnamn och "a" framför kvinnonamn: en Hans, a Siv, låter skumt, men ändå. Alla dialekter har sin särart och jag vill att vi ska vara rädda om den. Det är en stor del av vår historia och folksjäl, så det så
Citera
2006-08-10, 00:17
  #28
Medlem
iommis avatar
...varför träna bort sin dialekt? det blir patetiskt. kallt, välanpassat - just så som det inte skall vara. du kommer aldrig kunna uttrycka dig lika bra som du kan med din hemdialekt.

ett tecken på svaghet/dumhet/fåfänga, det är om något när man försöker dölja sitt sanna jag. och dialekten är en stor del av ditt sanna jag.

alla uppskattar en person som inte försöker passa in. de som inte gör det kan ju bara dra åt h-e för de är ändå inga potentiella vänner.

typiska scenariot är när nån bonde flyttar till stockholm och en dag bestämmer sig för att börja tala stockholmska...sååå patetiskt.
Citera
2006-08-11, 18:32
  #29
Medlem
laVeys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av paymeinchorizo
Först och främst orkar jag inte med nåt pladder om att dialekter hör till personen och att det är kul med dialekter osv, för det är det inte.
Jag är sjukt trött på min västgötska och funderar på hur man kan träna bort den och bli helt 'ren'. Är det någon som gjort det?


Exakt vad är det för svenska? 08 stil?
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback