Citat:
Ursprungligen postat av
ProGBG
Det finns starka åsikter om att inte äta mat som kommit från golvet. Jag tycker det är bs, har ätit massa gånger från golvet och aldrig blivit dålig.
För min del beror det självklart på vad som har hamnat på golvet, skick och hur den har hamnat men oavsett så blir det bakterier.
Det är något jag räknar med. Men om man sköljer av och sen kokar, steker, grillar eller bakar det i ugnen så försvinner väl alla bakterier?
Men herregud, hur tror du din mat behandlas på pizzerior, hamburgerhak osv?
Efter omfattande resor i den sk tredje världen har jag blivit helt immun mot bacillskräck. En måttlig mängd med bakterier och föroreningar håller ditt immunsystem på topp.
ok, jag skulle inte plocka upp något som skulle äta från golvet på en offentlig toalett, men hemma på ett köksgolv, inga som helst problem.
Nu vet jag förvisso inte hur det ser ut i ditt hem, men om man har våttorkar golv lite då och då är risken minimal.