Citat:
Ursprungligen postat av
johanswitz
Hon stjäl paket i brevlådor. *****
Tar folks drinkar på krogen.*****
Sätter sig vid random människorsbord och tigger. *****
Sitter och stirrar på folk på espresso house.
Frågar folk på stan om pengar. *****
Frågar grannar om pengar. *****
Pillar på allt hon går förbi i affärer.
Luktar fruktansvärt illa (misstänker att hon aldrig tvättar sina kläder) luktar verkligen sjukt oduschad och unkna kläder. *****
***** Är det verkligen sant ? Hon måste vara grovt störd eller Sjuk !
Jag har ärligt talat svårt att tro att allt det där är sant. Men det har nog fötts ur mycket av hennes beteende.
Hon har berättat själv att hon sällan tvättar kläder och tvättar av sig sminket nån gång i veckan, hon föredrar att sova med det på för hon vill inte "dö ful". Men i nattens live berättade hon att hon fått såriga utslag pga hon sällan tvättar av sminket. ( tänk så bra filter hon har eftersom det inte syns alls

)
Hennes hygien när det gäller smink är katastrof, gräver runt med fingrar i burkar och paletter, återanvänder lösfransar fulla med smink och lim i oändlighet. Sminkar man över eksem och sår med bakteriefyllt smink blir det såklart värre.
Hon borstar inte tänderna speciellt ofta, nån gång i veckan kanske (har hon också berättat själv).
Pillar på allt i butiker gör hon, det kan man se på lives när hon är och handlar.
Hon kan nog ha frågat någon granne om pengar någon gång och hon fickhjälp med några kronor av två tjejer när hon skulle köpa blekningsmedel.
Sådana saker blir oftast större än de är när de sprids.
Att hon sitter och stirrar på folk kan jag tänkta mig, många som bor i Ängelholm har vittnat om att hon är en väldigt udda figur som utmärke sig väl när hon är ute. Hon saknar sociala koder helt och hållet så att sitta och stirra öppet på folk är nog något hon kan göra.
Lite som barn som pekar öppet innan de lär sig att det är fult att peka.
Men du har rätt i att hon är sjuk, hon är mentalt sjuk i schizofreni samt lågbegåvad. Så inget ovan är egentligen konstigt.