Citat:
Ursprungligen postat av
Byssan
Ja för det är helt omöjligt för en människa att ljuga.
Det behövs inte någon internetuppkoppling för att manipulera elektronik.
Nej master palm har rätt.
Denna hypotes går enkelt att pröva genom att genomföra exit polls på säg 20 procent av alla som lämnar vallokalen. Det är ytterst sällan som en exit poll avviker från de faktiskt lagda rösterna.
Det är helt omöjligt att hacka röstlängden ifall varje registrerad väljare får ett kvitto på lagd röst (vilket de får)
Sedan kan väljaren logga in på sin Sec of state sida och trycka på ballot tracking sidan. Och mata in sitt ssn sitt mobil nummer, sitt slumptal som finns inne i röstkorts kuvertet de sänder till vallokalen, med en signatur på ovansidan, eller genom att ta sin röstkort sedel och sedan jämföra input med output. Det är 99.99999999999999 procent omöjligt att hacka paper ballot tracking.
SÅ.. När Trump eller biden vinner och antal lagda röster inte matchar antalet väljare med kvitton på lagda röster, så blir det en avvikelse i röstlängden. Något som röst räknaren måste rapportera om. Jag förmodar att tolerans nivån för fusk är en statistisk standardavvikelse beroende på hur det röstats i tidigare val. Tex 3 procent som triggar en automatiskrrecount I Georgia.
Betänk att varje varje väljare har rätt att få en utskrift på sin lagda röst och om den försvinner eller ändras till en röst på biden istället för Trump så går de till sitt County board of election. Nu tas röstsedeln fram och matchas mot röst kvittot samt registerings kortet som är förseglat I ett kuvert. Bägge slumptal och signaturer måste matcha exakt för att fusket ska kunna genomföras utan att det går till County board of elections. Sen måste lagd röst manipuleras online så att det visar ex Biden när väljaren söker på sin röst, och Trump när valnämnden räknar rösten.
I händelse att delstaten vill hand räkna alla röster så triggas en manual recount (tänk cyber ninjas i Arizona som höll upp sedlarna i luften och letade efter bambu fibrer bla.) där ytterligare 200 röster gick till Biden efter att de stämts av med röstlängden.
Normalt sett innan "elect a clown expect a circus eran" gick en recointntill så här.
Det tas en Samplingsstorlek på tex 2000 röster från varje county och låter en auditor exempelvis KPMG få göra en revision.
De är auktoriserade för denna typen av audits.
Men ifall man passionerat tror på röstfusk trots att det saknas Bevis, då tar man in clowner som cyber ninjas med exakt 0 dagars erfarenhet av denna typen av audits
Varför USA har förvandlats till en bananrepublik på 4 korta år med Trump?
Det absolut enda sättet som republikanerna kan fuska i samtliga val är genom att stryka registrerade väljare från röstlängden och sedan ge dem provisional ballots.(väljaren påstås ha flyttat, eller ha ett namn som matchar en dömd brottsling, eller avliden person) På så sätt finns det inget att stämma av mot och rösterna kan således slängas i papperskorgen. För om väljaren inte existerar kan denne inte heller stämma av sin röst.
Har jag fel så får du påvisa varför jag har fel. Inga "own the libs" kommentarer. Bara en logisk händelsekedja med indicier så att både jag och du kan lära oss mer om valsystemet och hur exakt biden stal valet från Trump, ifall detta är. Din ståndpunkt. Jag vill som sagt få mina argument ifrågasatta med hjälp av bättre argument så att jag lär mig något nytt.
Kanske jag låter högfärdig men ingen i sekten inkl översteprästen Nixter eller aspisen Japhy har någonsin förklarat hur exakt Biden stal valet. Var det genom att manipulera lagda röster genom dominions maskiner? Eller genom att manipulera röstlängden? Eller båda?
Eller genom att flyga in röstsedlar från Kina, eller en server i Frankfurt där flera amerikaner blev skjutna under dess fritagning?
Var det Hugo Chavez som i maskopi med Iran, och italienska satelliter lyckades hacka valet?
Utan att veta hur du kommer svara så kittlar det i fingrarna nu när jag har möjlighet att få kalla er för arga obildade vita incels, foliehattar, LHSare och sekt följare utan källkritisk förmåga och vars enda nyhetsdiet består av Breitbart och Rumble och gateway pundits Eller Steve Bannons talkshow