Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-05-19, 12:49
  #1
Medlem
Il.Malizias avatar
Hittade ingen tråd om Island så jag startade en ny.

Stötte på denna dokumentär om isländska landslagets uppgång & fall.
Fascinerande hur ett gäng grisiga spelare kan förstöra något så stort som de byggde upp.

- På bara fyra år gick Island från att vara ett av de sämsta landslagen i Europa till att slå ut England ur EM 2016 och kvalificera sig för fotbolls-VM, och har stigit till 18:e plats på FIFA:s världsranking.

Men på ungefär samma tid gav Island inte bara upp alla dessa vinster på planen, utan förlorade all respekt och stöd som de hade fått från det isländska folket utanför den.

I den här dokumentären tar HITC Sevens en titt på hur det hände, skandalen som har skakat fotbollen på Island, och kvinnohat i fotboll i bredare riktning. -


https://www.youtube.com/watch?v=1mjr5QMoWQc
__________________
Senast redigerad av Il.Malizia 2022-05-19 kl. 13:02.
Citera
2022-05-19, 15:52
  #2
Medlem
Tintin.i.Kongos avatar
Vi på Flashback varnade dem för att ta in Hamrén. Island fick vara med om ”The Shining” och det var en hemsk upplevelse.
Citera
2022-05-19, 15:56
  #3
Medlem
Kongruensbojds avatar
Pallar inte kolla någon dokumentär nu. Kan ingen i korthet dra historien om ”kvinnohat” och hur det gör någon till en sämre sparkbollsspelare?
Citera
2022-05-22, 13:07
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tintin.i.Kongo
Vi på Flashback varnade dem för att ta in Hamrén. Island fick vara med om ”The Shining” och det var en hemsk upplevelse.
Haha ja islänningarna behöver nog inte the shining med 300 000 tusen invånare. De behöver mer Lagerbäcks defensiva tänk. Men jag tror att islänningarna kan komma tillbaka. De har ju utvecklat en bra organisation från barnsben plus en genetisk fysik som är överlägsen jämfört med många andra.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback