Citat:
Ursprungligen postat av
MR-Ganjalf
Detta är Brutto. Men tar säkert iaf ett år innan vi är där, då tror jag vi ligger på iaf 70 och mer vissa månader med en del övertid/jour.
Och ja som även Vraalaak säger så är det ingen kortsiktig investering. Men vill att mina barn ska ha det som jag hade, egen trädgård, eget rum, plats att leka på och en lugn miljö runt om.
Men en sak är säker, att läsa ekonomi trådar på FB är fan inte bra. Då låter det som att anarki är ett faktum om 5-10 år haha.
Men visst blir man orolig, otroligt många som är nöjda med att gå på bidrag.
Vår sjukvård, äldrevård och skola är fruktansvärt dåligt skött och vi kommer till en gräns när vi behöver åtgärda detta, och det kommer att kosta..
En dåre i öst och fler (apkoppor?) globala sjukdomar kommer.
Nej fy fan man vill inte tänka på framtiden egentligen.
Därför ska man inte ta saker på flashback på allt för stort allvar. Det finns en salig blandning av troll och rent lågbegåvade människor här. Blandat med några vettiga så klart.
Några saker kan vi i alla fall vara överens om i tråden.
1. Alla måste bo någonstans.
2. Det finns inte speciellt många fler bostäder idag än vad det fanns för ett halvår sedan.
3. Det kommer byggas färre bostäder den närmaste tiden än vad det har gjort hittills.
4. Boendet är ofta det sista folk sparar in på.
Någon regelrätt krasch kommer vi inte se. Möjligen om ett decennium eller så om invandringen stoppas helt.