Citat:
Terra byggde på en ohållbar modell. Obviously. Bitcoin bygger på en hållbar modell som är beprövad sedan ca 2010. Det som ger värdet är uppfinningen i sig själv. Att du på ett smidigt och säkert sätt kan lagra och utbyta värde på Internet utan att behöva förlita dig på en bank eller regering. Bitcoin är den ursprungliga tekniska lösningen för att kunna "maila" pengar mellan olika adresser på Internet utan någon mellanhand. Du som kan IT borde ju förstå att det är en bra idé med ett sådant system, som dessutom är Open source och inte kontrolleras av någon regering. Återstår för dig att bevisa varför upplägget med BTC är bättre och stabilare än Terra Luna UST. För en vecka sedan kan jag svära på att de flesta sagt att de var likvärdiga.
Jag påstår att BTC inte heller kommer att klara en blackrock-attack, och blackrock kommer att kamma hem ytterligare en miljard USD och sparare förlorar 500 miljarder. Detta är helt självklart för den som lär av historien.
Jag påstår att BTC inte heller kommer att klara en blackrock-attack, och blackrock kommer att kamma hem ytterligare en miljard USD och sparare förlorar 500 miljarder. Detta är helt självklart för den som lär av historien.
Du kan göra detsamma med alternativa lösningar t.ex Litecoin. Men någon måste vara störst och nu råkade det bli Bitcoin. Exakt varför kan vi dividera om i oändlighet, men det är inte viktigt. Webben bygger på standardiserade protokoll, t.ex HTTP. Internet hade ju inte fungerat lika bra om det fanns 5000 inkompatibla varianter av HTTP som användes av olika webbsiter. Det är likadant med Bitcoin. Vi behöver ett gemensamt protokoll för transaktioner på Internet och de facto standarden i dag ÄR Bitcoin. Detta är det enda du behöver veta för att vilja köpa och hålla.