Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-04-22, 22:59
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ithaur
Har Jimmie Åkesson rätt eller fel om mångkulturen har förstört Sverige?

Om mångkulturen har förstört Sverige, har Jimmie Åkesson rätt i hur man ska åtgärda det?

Om Jimmie Åkesson har fel mångkulturen inte förstört Sverige, vad är det ni anser är som fungerar?

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...ar-fatt-frodas
Hur skall Jimmie Åkesson åstadkomma monokultur i Sverige? Ska han kameraövervaka varje hem och kontrollera att det äts fläsk med löksås, och inte halalmat?
Citera
2022-04-22, 23:20
  #50
Medlem
"Reinfeldt tog hit dem, Magdalena gav dem bidrag och Sverigedemokraterna kommer att låsa in och utvisa dem."

Nu talar du ur skägget Jimmie. Nu slickar du inte moderaternas skor längre. Jag kanske inte röstar på Afs nästa val. Vi får se.

Det är viktigt att säga det man vill göra och inte vad moderaterna vill att man ska göra. Om SD blev det nya S vore det bra, eller om S blev det nya SD. Lär er hur man bedriver välfärd av experterna som finns i S.

Det är Sveriges folk, land och välfärd vi värnar om i en kaosartat globaliserad värld. Vi bryr oss om dom andra också såklart. Vi lär andra hur man fiskar med nät.

Ett svenskt Sverige tjänar hela världen på, inte bara svenskar.
Citera
2022-04-22, 23:40
  #51
Medlem
Så länge partiet är styrt av Expo-Karlsson är SD inget alternativ för mig. Den jävla pajasen måste slängas ut med huvudet före. Gärna "liberalen" Jomshof och sionisten Söder också.
__________________
Senast redigerad av Patch1 2022-04-22 kl. 23:42.
Citera
2022-04-22, 23:41
  #52
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ithaur
Har Jimmie Åkesson rätt eller fel om mångkulturen har förstört Sverige?

Om mångkulturen har förstört Sverige, har Jimmie Åkesson rätt i hur man ska åtgärda det?

Om Jimmie Åkesson har fel mångkulturen inte förstört Sverige, vad är det ni anser är som fungerar?

https://www.aftonbladet.se/debatt/a/...ar-fatt-frodas
Jimmy Åkesson är en höger extremt rasist.Han brukade gå i kängor och naziuniform innan han satte på sig kostymen
Citera
2022-04-22, 23:44
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Jaha vad ska han göra åt det då? Han erkänner att Sverige är förstört, så vad är hans lösning? Minska invandringen?

Han skriver ju att han ska låsa in och utvisa dom. Dom som låses in innan utvisning är de som begått brott.

Några snälla kan får vara kvar. Som jag skrivit tidigare Sverige ska vara till minst 90 procent svenskar om 500 år. Sverige ÄR svenskarnas land. Det betyder inte att jag inte vill slänga ut varenda en. Det finns en schysst libanes jag känner, hon/han kan få stanna.

Och sen har måste vi skydda Europa också. En svart afrikan eller en arab ifrån nåt annat och en spanjorska är inte samma sak såklart. Inom Europa kan vi ha lite invandring. Och om nån japanska kommer hit är okej.
__________________
Senast redigerad av vackrahav100 2022-04-22 kl. 23:53.
Citera
2022-04-22, 23:48
  #54
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vackrahav100
Han skriver ju att han ska låsa in och utvisa dom. Dom som låses in innan utvisning är de som begått brott.
Visst visst jag såg det direkt efter att jag skrivit och ändrade min post. Jag bara utgick från att det var en massa gnäll från deras sida som vanligt utan några lösningar. Så trevligt med hårdare tonläge, men än så länge är det bara en massa snack från deras sida. Enligt chefsideologen Expo-Karlsson har SD ambitionen att bli ett antirasistiskt mittenparti som samarbetar med Expo, så anklaga mig inte om jag är djupt skeptisk för att uttrycka mig milt.
Citera
2022-04-22, 23:54
  #55
Medlem
Tuors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av undercover-racist
Tvärtom, det är sådana som han som förstört/förstör Sverige.



Håller med. 👍

Hur då? Är det Åkesson som mördar, våldtar, rånar, bränner bilar, skadar poliser etc?

Araber och afrikaner ska ut ur det här landet.
Citera
2022-04-22, 23:55
  #56
Medlem
Man kan ju åtminstone börja med att utvisa de kriminellt belastade, att man ens ska behöva tjata om detta år efter år.
Citera
2022-04-23, 00:01
  #57
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MuhamtaCurry
"var". Du använder en beskrivning av Sverige innan mångkulturen och låtsas att det gäller idag.

Tom Ukrainska flyktingar som flyr från riktiga krig(inte som araberna från mellanöstern) undviker Sverige pga sitt gangsterrykte.

Sverige är inte längre så fantastiskt som du beskriver och det är mångkulturen som förvandlat det till en vidrig arabisk soptipp.

Ja, det är skamligt att ukrainarna undviker. Samtidigt bra att vi inte drar på oss för mycket människor som vi inte kan ta hand om. Vi kan ju inte ha särskilt mycket boende kvar att erbjuda om inte då på landsbygden Vi måste ta tag i alla de utmaningar samhället står inför och tuffa till regler för att rätt att bo här. Socialförsäkringssystem och regler om uppehållsrätt/nationalitet är ett. Frågan är bara var folk ska utvisas till. Till sina egna som de åker på semester till eller ett land i Afrika som vi sluter avtal med. Detsamma gäller fångvården. Ja många frågor och önskemål. Kan en ny högerregering ta oss dithän eller kommer de bara vilja ge till de rika?
Citera
2022-04-23, 00:06
  #58
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Briascca
Knepigt att svara på utan att man får reda på hur "mångkulturen" i sig definieras av honom. Misstänker att det är mer än "många kulturuttryck" eftersom han skriver att det finns en "Sverigefientligt kultur" och då ställer han väl en "Sverigevänlig" kultur som motsats. Men jag vet inte vad det är. Så med hans svajiga definition så får mitt resonemang bli så här:

Han säger att något är "förstört" så det vittnar om att han har någon slags jämförande uppfattning om att det fanns ett historisk gyllene tid som han tycker var bättre. Och då utser han plötsligt att det som han tänker på är det som Reinfeldt gjorde (tog in invandrare eller många kulturer, kan man tänka), så då är vi i alla fall efter 2006. Det imponerar inte politisk-analytiskt. För mig är det en alltför grund analys att endast komma fram till att de senaste 15 åren skulle vara orsaksgrund till de dagsproblem han beskriver.

En rimligare politisk analys är se på grunden till det som händer idag (alltså de människor som inblandade) och då är Folkhemmets politiska idé ansvarigt, inte Reinfeldt, och inget som hände för så kort tid sedan som 15 år sedan. Folkhemmet bygger på den socialistiska världs-internationalens idé, och att arbetare i hela världen förenas till en kulturell grupp genom att de är arbetare under kapitalets ok, men de förenas inte av att vara medborgare i en nation eller undersåtar till en kung, och för den delen av att vara del av en religiös gemenskap. På så sätt kan människor flyttas mellan länder hursomhelst eftersom deras gemenskap kommer ur deras gemensamma arbetsposition, inte ur en kulturell position.

Det enda rimliga vore att Åkesson borde göra folkhemmet ansvarigt (och därmed de riksdagspartier som stött folkhemmets idé) eftersom det är de som haft denna politiska idé att öppna Sverige för invandrare (t.ex. kristna italienare och finländare sedan 1940-talet, ortodoxa jugoslaver och dito greker och muslimska turkar och jugoslaver därefter på 1960-talet, katolska chilenare och argentinare sedan 1970-talet, och så muslimer från Somalia, Afghanistan och Irak sedan dess, bara för exemplifiera men inte vara heltäckande).

Då kan man ta tag i nästa del av Åkessons tanke: är det dessa olika människors kultur och religiösa tro som "förstört" Sverige, eller om det faktiskt är folkhemmets undfallande politiker som ska hållas ansvariga? Det blir lite grand som när politiker vill förbjuda friskolor för att kapitalisterna tar ut penar ur skolan, men de politiker som stiftat lagarna och därmed inte förhindrar kapitaluttaget, de frias från ansvar.

Så förstås har Åkesson fel. Men Åkesson kan inte utse Folkhemmet som ansvarigt, för då skulle han inte ha några väljare kvar då han framställer sig som Folkhemmets försvarare, kanske räddare till och med. Han kan inte heller utse politikerna i sig, för det skulle drabba honom själv och alla SD-politiker. Så därför får han hitta på något anonymt abstrakt som Sverigefientlig mångkultur.

Det blir uppenbart att hans syfte är förvränga ansvarsfrågan. Och genom sin bristfälliga analys kommer hans förbättringsförslag inte heller vara användbara.

Så med Åkesson tog vi inte ett steg framåt i det problem som behöver lösas. Istället fick vi en ny skojare som endast lite kan om politisk-historisk analys eller ansvarssamband. Och vi fick ett bra exempel på att Åkesson är samma typ av socialdemokrat som alla andra partiers företrädare är, som försvarar Folkhemmet som idé och inte har förmåga att anvisa en ny tanke som vi kan bygga framåt med.

Saxat ur boken "det sovande folket" av landsförädaren Reinfeldt.
Han har en knarkarunge liksom Biden.
Citera
2022-04-23, 00:11
  #59
Medlem
fiftyforfiftys avatar
Mångkulturen har förstört det Sverige som SD anser vara Sverige.

Personligen tycker jag att mångkulturen är intressant - så länge den fungerar och så länge den svenska lagstiftningen står som grund och respekteras. Tyvärr är inte detta realiteten. Vi har ett parallellsamhälle där klanstruktur och religion utmanar den svenska ordningsmakten och samhällsstrukturen.

Samhällsreformen måste bearbetas. Kan en bidra, men väljer att inte göra det, så ska du inte heller ha tillgång till samhällets alla förmåner.

Väljer du att arbeta emot det svenska samhället genom kriminalitet, ska en lagföras och stå utanför samhället tills denne bevisat sin välvilja.

Kommer en till Sverige, blir svensk medborgare men väljer att inte följa svenska lagar, ska denne självfallet kunna utvisas.

Vi behöver hårda tag nu, vi behövde åtgärder för 10 år sedan som aldrig kom -och om vi inte gör något nu så är vi ett nordiskt Libanon om 10 år. Och jag vet att det inte är ett Sverige jag vill leva i.
Citera
2022-04-23, 00:22
  #60
Medlem
DeValeras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Briascca
Knepigt att svara på utan att man får reda på hur "mångkulturen" i sig definieras av honom. Misstänker att det är mer än "många kulturuttryck" eftersom han skriver att det finns en "Sverigefientligt kultur" och då ställer han väl en "Sverigevänlig" kultur som motsats. Men jag vet inte vad det är. Så med hans svajiga definition så får mitt resonemang bli så här:

Han säger att något är "förstört" så det vittnar om att han har någon slags jämförande uppfattning om att det fanns ett historisk gyllene tid som han tycker var bättre. Och då utser han plötsligt att det som han tänker på är det som Reinfeldt gjorde (tog in invandrare eller många kulturer, kan man tänka), så då är vi i alla fall efter 2006. Det imponerar inte politisk-analytiskt. För mig är det en alltför grund analys att endast komma fram till att de senaste 15 åren skulle vara orsaksgrund till de dagsproblem han beskriver.

En rimligare politisk analys är se på grunden till det som händer idag (alltså de människor som inblandade) och då är Folkhemmets politiska idé ansvarigt, inte Reinfeldt, och inget som hände för så kort tid sedan som 15 år sedan. Folkhemmet bygger på den socialistiska världs-internationalens idé, och att arbetare i hela världen förenas till en kulturell grupp genom att de är arbetare under kapitalets ok, men de förenas inte av att vara medborgare i en nation eller undersåtar till en kung, och för den delen av att vara del av en religiös gemenskap. På så sätt kan människor flyttas mellan länder hursomhelst eftersom deras gemenskap kommer ur deras gemensamma arbetsposition, inte ur en kulturell position.
.

Folkhemmet som begrepp myntades av Per Albin Hansson. Han var inte någon internationalist, utan kan istället närmast beskrivas som en svensk light nationalist. Idag skulle vi kalla honom för sverigedemokrat. Han satte stopp för migration till Sverige.

Du tänker snarare på Olof Palme och hans idéer. Men detta var flera årtionden efter Per Albin Hansson och hans folkhemsbegrepp.

Ja, Olof Palmes idéer har varit skadliga. Men för att få förståelse för Palme så var han verksam i ett annat Sverige där migrationen inte ännu hade visat upp sina negativa sidor fullt ut, men självklart fanns det redan då uppenbara symtom på att det var skadligt för Sverige.

Partiledarna Ingvar Carlsson och Göran Persson frångick Palmes idéer och vill ha en mer begränsad migration till Sverige. Carlsson tillsammans med Bildt gjorde Lucia-överenskommelsen i syfte att begränsa migrationen till Sverige.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback