Citat:
Ursprungligen postat av
HeavensDevils
Nej, orsaken att man inte sköt skarpt är att man utifrån all forskning och beprövad erfarenhet vet att det är en utomordentligt dålig idé att skjuta skarpt med vanliga handeldvapen i folksamlingar. Det får förfärliga konsekvenser, både på kort och på lång sikt. Det är därför som både polisens egna högsta företrädare och kriminologier starkt vänder sig mot Ebbas uttalanden.
Men visst Ebba och pöbeln hon drar till sig vet förstås bäst...
Det var ju inte EBTs syfte med uttalandet, att polisen skulle skjuta mer. Hon gör bara en relativ jämförelse, 3 skadade demonstranter 100 skadade poliser. Om man gör det, vilket är bra, så börjar man förstå att någonting är helfel. jag kan inte säga vad slutsatsen är, utom rimligen att polisen gjort fel, men det är inte samma sak som att polisen ska skjuta fler.
Att försöka prata bort eller tom dölja att det skadades 100 poliser genom att påstå att EBT eller M vill skjuta demonstranter är att vara på stenkastarnas sida. Jag kan se en del i tråden som är det. Er argumentation förstöra Sverige på samma sätt som de som drev Refugees Welcome eller Tiggare i Lund. Äkta Sverige-förstörar-människor samtliga naiv-Vänter.