Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-04-18, 22:47
  #1
Medlem
unhealthyfighters avatar
Tja! Jag är fascinerad av shockumentary filmer. Har sätt ungefär alla "Traces of death" filmer och några från "Banned from television" serien. Sen har man självklart sätt massa skit på Liveleak och massa galna hemsidor och liknande. Äger själv en kinesisk verision av Traces of death 4.
Men min favorit film typ av dessa måste vara traces of death, eftersom det har ett sjukt bra death metal soundtrack under hela filmen!

Är jag störd i huvudet? För det kan ju inte bara vara jag som tycker dessa filmer är intressanta och underhållande att kolla på?! Lixom om jag ser t.ex en sjuk bil krash på film så tänker jag "fan det där skulle vara riktigt coolt att äga på DVD".
Vad har ni för åsikter om shockumentary/gore liknande sjuka grejer?

PS, men när det kommer till snuff och sexuella saker mår jag fan illa...
Citera
2022-04-25, 09:17
  #2
Medlem
Tycker shockumentary är en överskattad genre. Kan väl vara lite spännande att titta på ren gore, men skulle kanske säga att hela dokumentärer är lite mycket. Man tittar på en bilkrasch och tänker "fan va coolt" första två gångerna, men efter tio stycken är man nog lite trött på eländet.

Om du är sjuk i huvudet kan jag inte svara på, men det lutar kanske åt det hållet
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback