Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 8
  • 9
2022-04-18, 12:53
  #97
Medlem
AdMortems avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dopeman4321
https://www.youtube.com/watch?v=ADMa8CfgzYE

0:47🤢
Demonstrera får de göra som alla andra.
Det är liksom en del av idéen med demokrati.

Jag har överlag inte någon positiv bild alls av ensamkommande män. Det ser däremot lite väl extremt ut för att vara i Sverige. Männen ser hjärntvättade ut. De flesta är svin som jag haft med att göra (män som kommit ensamma eller befinner sig på dejtingmarknaden) men de tror att de är jämställda, demokratiska svin. Extremt sällan djupt troende eller den extrema bild som islamofober vill visa upp. Sedan så är alla grupper fientliga när de upplever underläge. Det gäller mer eller mindre alla människor.

Jag är för religionsfrihet men emot vissa saker såsom all könsstympning på barn och krav från vuxna hur barn ska agera religiöst eftersom det inte är religionsfrihet. Emot alla politiska partier eftersom Sverige är sekulärt. Kyrkan har inte heller något i politiken att göra då de inte representerar alla kristna osv. Sedan har stat och religion skiljts åt för länge sedan. Att ha religiösa partier är galet. Men där kommer återigen demokratin in. Människor vill knappast sluta rösta på dem för att få bort religiösa partier. Så snart står vi väl med Islam i regeringen också istället för att kicka ut kristendomen ur politiken och begränsa religionens inflytande över samhället.
Citera
2022-04-18, 15:11
  #98
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Latrygg
Vad man måste vara på det klara med är att islam inte är en religion, det är en totalitär helhetstaktik vars syfte är att dominera sin omgivning och krossa alla konkurrenter. Lite samma sak som socislismen, alltså. Därför kommer socialistet och muslimer ofta bra överens sålänge de har en gemensam fiende. När denne är utrotad äter islsm upp socialisterna. Vi ser det gång på gång.

Det är så himla jobbigt att se massa låtsasakademiker som inte orkar ägna sig åt seriösa studier eller analyser argumentera för mångkultur, och t.o.m. mångkultur med Islam som ett dominerande inslag, argumentera för att detta är vägen framåt.

Det du skriver är spot-on. Alla som är insatta i historia/geopolitik/religion och som inte är hjärntvättade kan se mönstret, som skiljer Islam från de flesta andra religioner, och där socialister gång på gång används som nyttiga idioter av Islamisterna. Det skrämmer mig att vi kan observera samma utveckling i Sverige. Det gör mig absolut livrädd.

En väninna till mig har en far från Iran, som är sekulär och vänster, som stöttade Islamisterna vid Shahens fall. Han var ung och naiv, och trodde att de skulle bygga en utopi. När Shahen var borta, uppdagades sanningen, och han fick fly för sitt liv (till Sverige), då han i Islamisternas ögon tjänat ut sitt syfte, och nu stod näst på tur i utrensningen.

I Iran kanske det rörde sig om 5% av befolkningen som genom sin fanatism och villighet att dö, lyckades förvandla Iran till en äkta Islamistisk stat med mullor och sharia. Att leka med Islam är som att leka med elden: ett land kan bli bränt.
Citera
  • 8
  • 9

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback