Citat:
Ursprungligen postat av
Byggahus2021
https://www.friatider.se/analysen-ra...-ar-tongivande
Jag ser detta som kvalificerat skitsnack.
Vad anser ni?
Formuleringen att man får betalt är inte särskilt lyckad. Den för tankarna åt helt fel håll.
Men säg så här att du lånar 300 kr för att klippa dig. Med räntan 10%. Nominellt betalar du 21 kr i ränta.
Inflationen är 9%. Så nästa år kostar en klippning 327 kr.
Nästa år har också din lån gått upp med minst 9%. Summan av skuld och ränta är 321 kr. Vilket är mindre än 327 kr.
Med din nuvarande lön betalar du MER för en klippning idag än den du lånade till för ett år sedan (inkl ränta).
Dvs med negativ realränta uppstår en negativ kostnad för att låna till konsumtion.
Någon kan här invända att man inte kan räkna med att lönen minst följer KPI.
Men tittar vi på de eländiga katastrofåren 70-talet och 80-talet så följde lönen KPI. Inte exakt varje år men över tiden.
Man kan säga så här också. Stiger priserna så är det väldigt rimligt att lånekostnaden stiger lika mycket. När frisören höjer med 9% så är det rimligt att lönekostnaden också stiger med 9%. För var skulle intäkterna annars ta vägen.
Men det är klart blir det mer socialism/nationalism/konservatism så skulle jag bli lite orolig över att lönerna inte följer med KPI. Dessa är effektiva metoder att ordna negativ tillväxt. Och åker man på det över tiden så sjunker reallönerna.