Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2022-04-17, 12:48
  #145
Medlem
Hundar är som ens barn,skulle du lämna din unge utanför affären? Lämna hunden hemma i en trygg miljö istället.
Citera
2022-04-17, 21:12
  #146
Medlem
Inte snällt mot hunden att stå helt själv utanför en butik :/
Citera
2022-04-17, 21:14
  #147
Medlem
Handlar väl helt enkelt om fler hundar stjäls utanför affärer, eller så uppfattas det iaf om man läser nyheter osv, sen inte bara stjäls utan sparkas på och läst om att ungdomar kastat smällare på och emot hundar.
Citera
2022-04-17, 21:16
  #148
Medlem
Jag ser hundar dagligen vid den lilla lokala snabb-butiken, åker man till de större varuhusen vilket de flesta gör lämnar man oftast hunden i bilen med en 3-4cm vindruta sänkt. Det är i alla fall mitt intryck, men jag kan ha fel.
Citera
2022-04-18, 05:24
  #149
Avstängd
Skevsosses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grus-Olle
Varför är det alltid diskussion om "det nya Sverige" t o m om man hittar en simpel diskussion om hundar? Är ni rädda för att invandrarna ska slakta hundarna och göra hundragu eller vad är det frågan om?

På grund av EU och massinvandringen och dess konsekvenser. Kan du inte begripa detta? Har du inte läst tråden och lärt dig något?
Citera
2022-04-18, 07:31
  #150
Medlem
cateatdogs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av priz
Såg förra veckan två hundar utanför två olika mataffärer och kom att tänka på att det var ÅR sen sist. När jag växte upp i slutet av 80 talet/början av 90 talet såg man det nästan hela tiden.

Så ni hundÄGARE varför ser man inte detta längre(i alla fall inte i Stockholm)?

Jag ber vänligen att endast hundägare svarar eftersom jag inte vill att folk utan hund slentrianmässigt ska svara pga invandrare.

Jag har alltid haft hundar och har två nu. Hade aldrig problem förr att binda utanför butiken men man hör så mycket om stulna och förgiftade hundar nu så jag tar inte den risken. Går aldrig själv och handlar med hundarna längre.
Citera
2022-04-19, 20:44
  #151
Avstängd
På Möllan i Malmö kryllade det av hundar för 20 år sedan. Utanför ICA satt alltid 3-4 hundar o väntade på husse/matte. Har inte sett det på 5-7 år nu. Det beror på att Zigenare stjäl dem och säljer dem vidare.

På innergårdarna fanns det alltid flera katter i Malmö för 20 år sedan. Idag ingenting. Ingenvågar släppa ut dem mer. - Den enda djurart som numeras frodas i det mångkulturella Malmö är råttan. - King of the Hill
Citera
2022-04-19, 20:46
  #152
Medlem
Man-o-Hasts avatar
Zigenare stjäl kanske hundar som de sedan grillar över öppen eld medan de bjuder in andra zigenare på en festmåltid a'la Kina.
Citera
2022-04-26, 16:17
  #153
Medlem
st33rs avatar
Undrar om det verkligen är så vanligt nuförtiden eller om det mer är en rädsla folk har för att de ”hört” att det är vanligt?

Jag har hört att små hundar riskerar att stjälas .
Citera
2022-11-08, 15:21
  #154
Medlem
Det var ett tag sen man såg jyckarna utanför Konsum.
Såg faktist en hund idag som väntade länge på husse eller matte. Tyckte synd om hunden faktist.
Citera
2022-11-08, 17:00
  #155
Medlem
Messerschmittzzs avatar
Tog tyvärr slut efter att stölder av hundar utanför affärer ökade och skulle aldrig ens tänka tanken numera att låta bulldoggen vänta utanför och kanske försvinna för gott.
Citera
2022-11-08, 18:51
  #156
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Messerschmittzz
Tog tyvärr slut efter att stölder av hundar utanför affärer ökade och skulle aldrig ens tänka tanken numera att låta bulldoggen vänta utanför och kanske försvinna för gott.
Citat:
Ursprungligen postat av Skevsosse
På grund av EU och massinvandringen och dess konsekvenser. Kan du inte begripa detta? Har du inte läst tråden och lärt dig något?
Det där är inte riktigt sant.
Det uppstod en opinion som hävdade att det var djurplågeri att lämna hunden utanför affären när man gick in, samt att barn skulle plåga hunden när man inte var där.
Det fanns också fall där hunden bet människor utanför butiken och hundägaren då tvingades betala på grund av den lag som kom 2007.

Jag vill hävda att det har ganska lite att göra med senare invandringsvåg och hundstölder
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback