Citat:
Ursprungligen postat av
Silltorsklax
Har sen alltid haft sömnproblem. Har nu sen barnet börjar skolan och därmed fått skolplikt verkligen börja lida av detta då jag ej vaknar på morgonen. (Vill tillägga att jag bytte från dag/kväll jobb till nattjobb då jag ofta sjukskrev mig för att jag ej orkade kliva upp till jobbet) och trots att jag jobbat 12 timmar natt så lyckas jag inte somna när jag kommer hem, utan ligger endå timme efter timme och kan ej somna.
Jag har provat varenda jävla sömnmedel men zolpediem är det enda som funkar. Så nämn inte ens några, för jag har testat och det har inte funkat. Har även fått testa ”antipsykoisk” medicin. Och sov då i drygt 24 timmar.
Min läkare har nu under några månaders tid skrivit ut 10 stycken tabletter på ett 40 dagars intervall. Och dom nätterna jag får sova. Är guld värda.
Jag har aldrig haft ett drogmissbruk eller någonsin tagit en drog. Men jag överväger starkt att försöka få tag i dessa tabletter ”svart” bara för att få sova.
Hur kan jag få min läkare att skriva ut så jag får sova varje natt? 😭😭😭
Det är för att de är så beroendeframkallande. Tar du dem varje natt så kommer effekten avta. Tyvärr.
Med sömnproblem så föreligger det vanligtvis ett annat underliggande problem. Ångest eller depression är nog det vanligaste. Har du försökt att nysta i det där?